ANALIZA

Sapo u fut në Shtëpinë e Bardhë, në vitin 2009, Barak Obama dërgoi Sekretaren e tij të Shtetit, Hillary Clinton në mision në Azi, dhe i rezervoi kryeministrit japonez, Taro Aso, nderin e vizitës së parë zyrtare të presidentit të ri të SHBA. Një hapje drejt lindjes, që bëri menjëherë

Larry Summers President Emeritus dhe Profesor në Universitetin Charles W. Eliot University, Profesor në Universitetin e Harvardit dhe ish Sekretar i Thesarit i SHBA Po ta mendoni mirë, 2014-a është një vit përvjetorësh. Eshtë 100-vjetori i 1914-ës, një moment kur bota nuk diti të vetëkontrollohet dhe e pagoi këtë “keqadministrim”

Roger Cohen A ka të drejtë Andranik Migraniani? Drejtori i një think tank-u shumë pranë Vladimir Putinit shkruajti këtë përgjigje, ndaj kritikëve që e krahasojnë presidentin rus me Adolf Hitlerin dhe atë që ish diktatori nazist bëri shumë kohë më parë: “Duhet bërë dallimi mes Hitlerit para 1939-ës dhe Hitlerit

Anne Applebaum Në imagjinatën e Perëndimit, fjalët “luftë” dhe “pushtim” bartin konotacione të qartë. Nga librat, filmat dhe televizioni, kemi mësuar se ngjarje të tilla përfshijnë përdorim tankesh, avionësh dhe artilerie, si dhe ushtarë me uniforma, armë të përparuara, komunikime të sofistikuar. Duken si pushtimi i Irakut apo, për të

Roger Myerson* A ka ndonjë armë të fshehtë Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin? Duket sikur, me një të tundur të dorës në Kremlin, ai mundet të bëjë që turmat e secesionistëve të mblidhen në rrugët e Ukrainës lindore, turma që në një farë mënyrë kanë autoritet të mjaftueshëm lokal për

DANIEL HENNINGER Perëndimi nuk e humbi Ukrainën, një shtet i pavarur me 45 milionë banorë. Ai thjeshtë e la të ikë. Sipas deklaratës së Shtëpisë së Bardhë, pas nisjes së trazirave në Ukrainën lindore “Shtëpia e Bardhë përsërit se nuk ka në plan të japë asistencë letale për të ndihmuar

Minxin Pei* Kriza e Ukrainës ka lënë përreth vetes vetëm humbësa. Perëndimi u gjend pothuajse i pafuqishëm përballë një Rusie revanshiste. Qeveria e Kievit nuk ka mundur të bëjë gjë tjetër, përveçse të asistojë në mënyrë pasive në aneksimin e Krimesë nga Putini, dhe po mundohet shumë për të frenuar

Jeff Stein Eshtë një rrëfim i pazakontë për tre qytete, që nis në Damask, vazhdon në Uashington dhe përfundon tragjikisht në një burg të Havanës. Personazhet kryesorë duken si të nxjerrë nga një triller spiunazhi i Luftës së Ftohtë, spiunë amatorë të gjendur në mesin e një tjetër komploti të

Fushata elektorale europiane nuk pati një fillim ngazëllyes. Dhe as fundi nuk do të jetë i tillë. Megjithatë, nuk ka një mungesë temash: Si do të ishte në gjendje Europa të mbronte vetveten, nëse do të prishej aleanca me SHBA? Si do të mundej të rikthente dinamikat e rritjes ekonomike

Fareed Zakaria Gjatë 2 muajve të fundit, kemi parë atë që dukej si një version në miniaturë i Luftës së Ftohtë, mes Perëndimit dhe Rusisë. Shumë njerëz kanë pyetur: “Si mbërritëm deri këtu?” A ishte i pashmangshëm ky konfrontim, apo mos Perëndimi u tregua që në fillim i pakujdesshëm me

SHARE

Analiza

Send this to a friend