ANALIZA

Ermal Gjinaj bota.al Të dielën qytetarët e 28 shteteve anëtarë të Bashkimit Europian do të shkojnë të votojnë për Parlamentin e ri të BE-së. Shumë prej tyre, për të mbërritur deri tek vendimi se kujt do ia japin votën, u është dashur të peshojnë disa ngjarje me rëndësi të jashtëzakonshme,

David Brooks Tashmë është e qartë se fundi i Bashkimit Sovjetik ishte njëkohësisht lajmëtar i fillimit të një epoke të vetëkënaqësisë demokratike. Pa një sistem rival për t’i vënë në provë, qeveritë demokratike kanë pësuar dobësim në të gjithë globin. Në SHBA, Uashingtoni është i polarizuar, në stanjacion dhe jofunksional.

Griff Witte* Kur votuesit në të gjithë Europën të shkojnë në kutitë e votimit këtë javë, për të zgjedhur parlamentin e ri europian, partitë e ekstremit të djathtë pritet që të jenë mes fitimtarëve. Por një prej fitimtarëve më të mëdhenj të zgjedhësve mund të jetë një njeri, emri i

BOGDAN KLICH NATO vazhdon të jetë po kaq e rëndësishme për rendin e sotëm botëror, sa ka qenë që nga viti 1949. Por përveç hartimit të prioriteteve strategjikë, ajo duhet të ketë edhe plane praktikë në terren Agresioni i Rusisë në Ukrainë ka vënë në pikëpyetje gatishmërinë dhe aftësinë e

Timothy Garton Ash The Guardian 25 vjet më parë ndodhën katër ngjarje të mëdha, që vazhdojnë t’i japin formë botës ku jetojmë sot. U shemb Muri i Berlinit, dhe bashkë me të Perandoria që Vladimir Putini do të donte ta rikthente. Masakra e sheshit Tiananmen e futi Kinën në një

Raniah Salloum Der Spiegel Shpërthimi i javës që kaloi në Soma, Turqi ka shkaktuar vdekjen e 300 e ca vetëve dhe ka galvanizuar Turqinë. Tani, shpërthimet e Erdoganit dhe një video ku ai e quan një burrë “shtazë izraelite” po shkakton zemërim të shumëpërhapur Të martën që kaloi, shpërthimi në një

Në të gjithë botën, shpesh herë thuhet se demokracia “perëndimore”, sic praktikohet në shoqëritë homogjene dhe relativisht të pasura, nuk mund të funksionojë në vendet në zhvillim, që janë të ndarë etnikisht, politikisht dhe me një pabarazi të theksuar. Dëgjojmë gjithashtu se rritja ekonomike në vendet e varfër kërkon një

STEPHEN FIDLER The Wall Street Journal Bashkimi Europian po sheh nga e ardhmja. Zgjedhjet për Parlamentin Europian javën e ardhshme do të pasohen nga një “ribërje” totale e Komisionit Europian, krahut ekzekutiv të BE-së. Gjithashtu, Herman van Rompuy do të përfundojë në nëntor mandatin si president i Këshillit Europian, organi

Gjenerali që udhëheq me grusht të hekurt Egjiptin pas “grushtit popullor” të korrikut 2013 nuk ka kundërshtarë në zgjedhjet presidenciale të 26 majit Që në prag të rrëzimit të presidentit islamist, Morsi, fotografitë e gjeneralit Al Sisi tundeshin në ajër nga miliona egjiptianë në sheshe, për të protestuar kundër qeverisë

Gjithkush mund ta perceptojë këtë si një epokë “lufte totale” mes Islamit dhe perëndimit, një epokë konfliktesh të ashpër, të nxitur nga urrejtja dhe ciklet e dhunës reciproke. Ky është sigurisht vizioni i kryqëzatave, i përdorur për të nxitur idenë e një përplasje të pashmangshme të qytetërimeve mes Europës dhe

SHARE

Analiza

Send this to a friend