ANALIZA

Thomas L. Friedman Një gjë që kam mësuar teksa mbuloja Lindjen e Mesme për shumë vite, është se vjen “mëngjesi i të nesërmes”, por vjen edhe “mëngjesi i të pasnesërmes”. Asnjëherë mos i ngatërroni këta të dy. Mëngjesi i të nesërmes pas një ngjarjeje të madhe, është kur budallenjtë nxitojnë

BEPPE SEVERGNINI Të vetmit që flasin me pasion për Europën janë armiqtë e Europës. E demonstrojnë zgjedhjet administrative në Francë, dhe suksesi i Marine Le Pen. E tregon flakërima e Legës. Referendumi (sondazhi?) autonimist në Veneto në Itali. Intervista e Beppe Grillos dhe turi i tij i afërt elektoral (me

Nga Dominique Moisi Një ditë, në qytetet rusë mund të ngrihen monumente për Vladimir Putinin, me mbishkrimin: “Njeriu që i ktheu Krimenë Nënës Rusi”. Por ndoshta do të ngrihen monumente për të edhe në shumë sheshe europianë, ku presidenti rus mund të konsiderohet si “Babai i Europës së Bashkuar”. Në

ROBERT J. SAMUELSON Duhet theksuar se marrja e shpejtë e Krimesë nga Rusia turbullon dhe kundërshton një prej aksiomave më shpresëdhënëse të urtësisë tradicionale. Eshtë supozuar – rrallëherë deklaruar hapur, por besuar gjerësisht – se rritja e ndërvarësisë ekonomike mes kombeve, zvogëlon numrin e konflikteve gjeopolitikë tradicionalë. Globalizimi parandalon luftën.

Presidenti Obama siguron mbështetjen e aleatëve, dhe menjëherë ngre tonet ndaj Putinit. Pothuajse e vë në lojë, duke thënë që “Rusia është një fuqi rajonale, e cili kërcënon fqinjët e dobët”, ndërkohë që shqetësimi i tij kryesor gjeopolitik nuk janë provokimet e Moskës, “por rreziku që dikush të shpërthejë një

Përshkallëzimi i ngjarjeve në Ukrainë, vë ne alarm jo vetëm palët direkt të përfshira, apo atyre që të paktën prej Luftës së Dytë Botërore kanë qenë aktorët kryesore të zhvillimeve ndërkombëtare, por edhe më gjërë, në nivel mbarëbotëror. Po Ukraina, njëri nga operatorët më të mëdhenj në botë të sistemit

“Ta hajë dreqi, duhet të rrëmbejmë armët dhe të shkojmë të vrasim ata rusë të mallkuar, po të isha atje, një mut do ua kisha dhënë Krimenë, do kisha gjetur një mënyrë për të hequr qafe ata bastardë të ndyrë”. Por edhe pa kallashnikov, ish kryeministrja ukrainas llogarit që “të

Një problem i pazgjidhur për tre presidentë amerikanë. Mes premtimeve (të pambajtur) dhe tentativave Eshtë 4 prilli i vitit 2008. Gjatë një takimi në Bukuresht, George W. Bushi dhe Vladimir Putini diskutojnë për Ukrainën. Bushi do ta donte në Bashkimin Europian dhe në NATO, ku janë anëtarësuar tashmë disa vende

Avioni nuk duhej të ishte në atë rrugë drejt jugut. Mbetet një mister prej shtatë orësh. Në kabinë, një ekspert e ka cuar në atë drejtim Një radhë përpara “gate”: mbi tabelë është shkruajtur MH370 Kuala Lumpur-Pekin. Një fluturim si shumë të tjerë, një skenë që e njohim të gjithë,

Në një intervistë për të përjavshmen gjermane, Der Spiegel, Michael Hayden diskuton zbulimet për spiunimin e Gjermanisë nga SHBA, të bërë publikë prej dokumentave që nxorri Eduard Snoudeni, survejimin e udhëheqësve gjermanë dhe tensionet mes Berlinit dhe Uashingtonit. Michael Hayden, 69 vjec, ka qenë Drejtor i National Security Agency (NSA)

SHARE

Analiza

Send this to a friend