ANALIZA

Si boksier ka pasur një karrierë marramendëse. Bashkë me ambiciet pë postin e presidentit, janë shfaqur edhe skandalet dhe kritikat e para Për Vitalij Kliçkon, lider i partisë opozitare ukrainase UDAR, kanë dëgjuar të flasin të gjithë, përfshi ata që nuk i kanë ndjekur me vëmendje të veçantë ngjarjet e

Në një akt të cuditshëm koincidence historike, pikërisht 60 vjet më parë si këtë javë, Nikita Hrushovi ia bashkëngjiti Krimenë Ukrainës. Atë kohë mund të mos dukej si ndonjë lëvizje kushedi cfarë. Të gjithë ishin pjesë e një Bashkimi Sovjetik të madh, por jo të lumtur. Por, pikërisht ai veprim

Që në dhjetor, ukrainasit e kishin kuptuar se ku mund të conte ky tension. Kur Vladimir Putini, teksa firmoste marrëveshjen për financimet e jashtëzakonshëm, kish folur për ndihmë “për një shtet vëlla”. Pikërisht, sepse ndihma vëllazërore, në rusisht “bratskaya pomosh”, ia ngrinte gjithmonë qimet e kokës përpjetë, atyre që e

Eldar Sarajlic * Mungesa e një demokracie gjithëpërfshirëse, prej shumë vitesh tashmë, ka nxjerrë në protestë qytetarët në shumë vende në Bashkimin Europian, Lindjen e Mesme, e madje edhe në Shtetet e Bashkuara Trazirat e fundit në Bosnje kanë shfaqur edhe një herë hapur një dilemë të kahershme mbi demokracinë:

Vendimet e fundit të udhëheqësit turk ngjajnë me ata të një lideri që lufton me vetveten dhe që e largon gjithnjë e më shumë vendin e tij nga BE As edhe shumë prej bashkëpunëtorëve të tij më të ngushtë nuk arrijnë ta kuptojnë dhe ta justifikojnë. Duket vërtetë sikur Kryeministri

Eliott C. McLaughlin CNN Rusia miratoi përdorimin e forcës ushtarake në Ukrainë të shtunën, pavarësisht paralajmërimeve për pasoja nga Perëndimi, dhe Ukraina u përgjigj se cdo pushtim i territorit të saj do të konsiderohet i paligjshëm. Kryeministri në detyrë ka deklaruar se një pushtim nga Rusia do të thotë luftë

Duke shfrytëzuar celularët inteligjentë, agjencia e zbulimit shfrytëzon qasjen e shkujdesur që shumë përdorues kanë ndaj pajisjes që zotërojnë. Sipas një prezantimi të NSA, përdoruesit e smartphone-ve demonstrojnë “Nomofobinë”, ose “no mobile phobia”. I vetmi shqetësim që kanë shumë përdorues është se mos humbasin sinjalin. Një prezantim i detajuar i

“The End of power” – Moises Naim Pushteti ka marrë fund, shkruan në librin e tij më të fundit Moises Naim (“Fundi i pushtetit”). Ish drejtori i Foreign Policy shpjegon në librin e tij se si, dhe përse, pushteti që në të kaluarën mbahej nga politikanë dhe qeveri, nga organizata

Bernardo Valli* Gjithcka që Moska ka vënë në skenë këto ditë të ngjan me një teatër. Gjuha e paparashikueshme ruse, që luhatet mes kanosjes dhe relaksimit, bën thirrje për maturi. Nga njëra anë, qeveria në Kiev denoncon futjen në Krime të trupave ruse, dy mijë vetë me helikopterë, faktikisht një

Eric Draitser Nga Siria në Sochi, nga Polonia tek grupi muzikor “Pussy Riot”, konfliktet diplomatikë dhe gjeopolitikë mes Rusisë dhe Perëndimit po dominojnë titujt e mëdhenj të mediave. Megjithatë, prapa këtyre cështjeve qëndron konkurrenca ekonomike, që duhet të jetë kuadri i cdo lloj analize të politikës dhe ndërveprimit mes të

SHARE

Analiza

Send this to a friend