ANALIZA

Nga Manuel Lafont Rapnouil & Tara Varma & Nick Witney “A kemi nevojë për bombën bërthamore?”, pyeste muajin e kaluar në faqen e saj të parë “Ëelt am Sonntag”, një nga gazetat më të mëdha gjermane. Në një ese, politologu Kristian Hacke u përgjigj “po”, duke argumentuar se “për herë

A e humbasin udhëheqësit kontatin me realitetin kur veprojnë të udhëhequr vetëm nga etja për pushtet? Sipas psikologut Guy Claxton, profesor i shkencave mësimore në Universitetin e Winchesterit, veprimet e tyre mund të kenë të bëjnë me “çrregullime të inteligjencës” Udhëheqësit botërorë akuzohen shpesh herë për arrogancë, apo për përdorim

Nga Yuval Noah Harari Shfaqja e demokracive liberale, lidhet me idealet e lirisë dhe barazisë, që mund të duken në pamje të parë të vetëkuptueshme dhe të pakthyeshme. Por këto ideale, janë shumë më të brishta nga sa besojmë ne. Suksesi i tyre në shekullin XX, varej nga kushtet teknologjike

Si një uragan portokalli, Presidenti Trump ka përlarë Botën e Vjetër. Vizitat e presidentëve amerikanë në Europë qenë zakonisht një operacion kozmetik. Jo kësaj radhe. Nga koha e pushtimit mongol, jo shumë vizitorë të ardhur nga jashtë e kanë tronditur Europën si ai. Presidenti i Shteteve të Bashkuara më së

Një grup ekspertësh të njohur, përgjigjet ndaj një pyeje të re nga kryeredaktorja e think-tankut, Xhudi Dempsi, nëse ka realisht një alternativë europiane ndaj populizimit, që vitet e fundit ka pësuar një gjallërim të fortë, si pasojë e krizës financiare globale, dhe më pas asaj të refugjatëve. Roza Balfur, bashkëpunëtore

Nga Adnan Cerimagic Gjatë një aktiviteti të përbashkët me presidentët e Kosovës dhe Serbisë fundjavën që shkoi, unë i bëra një thirrje të drejtpërdrejtë të dyve, që të mos bëjnë gabimin fatal, duke e destabilizuar të gjithë rajonin e Ballkanit. Unë fola jo vetëm si analist politik, por edhe në

Nga Hassan Hassan Për gati një vit, vëzhguesit e Shtetit Islamik kishin pyetur nëse Ebu Bekr El-Bagdadi, udhëheqësi i grupit, ishte ende gjallë. Pastaj të mërkurën, ai u rishfaq për herë të parë pas 11 muajsh, duke mbajtur një fjalim të regjistruar, me rastin e festës së Kurban Bajramit. Në

Nga Tina Rosenberg Për shumë vite, organizata humanitare që punojnë me refugjatët, janë përpjekur t’i japin fund kampeve të refugjatëve. Më në fund kjo po fillon të ndodhë. Kampet janë një zgjidhje e arsyeshme për një zhvendosje të përkohshme. Por krizat e refugjatëve, mund të vazhdojnë për dekada. Miliona refugjatë,

NGA CARLO JEAN   Ndryshimet e gjeopolitikës së Turqisë Për nga gjeografia dhe historia e saj, Turqia përbën një urë midis Perëndimit dhe Lindjes, midis Europës dhe Azisë. I përket botës islamike, që njeh kudo një rizgjim dinamik dhe që është gjithnjë e më shumë e vetëdijshme për identitetin e

Nga Lili Bajer Harrojeni Vienën dhe Berlinin. Ekziston një tjetër fole e madhe spiunësh në Europë: Brukseli. Dyshimet midis zyrtarëve të BE-së, se Britania e Madhe i spiunoi ata për t’i vjedhur planet e mbi Brexit, bënë bujë në mediat britanike javën e shkuar. Por për shumë njerëz në Bruksel,

SHARE

Analiza

Send this to a friend