ANALIZA

Nga Andrew Doyle Rritja e së djathtës ekstreme, është diçka që duhet të shqetësojë çdo shoqëri të civilizuar. Edhe përpara aktit të tmerrshëm terroriste në Kristçërç të Zelandës së Re, ka pasur shenja se ekstremistët racistë po bëhen më shumë aktivë. Në Mbretërinë e Bashkuar, 4 nga 18 sulmet terroriste,

Nga Julian Baggini Unë e kuptoj shumë mirë pikëllimin që ndjenë francezë, pas zjarrit shkatërrues që përfshiu pak ditë më parë Notre Dame në Paris. Më e çuditshme është ndjenja e turpit që korrespondentja e “The Guardian” në Paris, Anxhelik Krisafis, e theksoi në raportin e saj. “Ne e lamë

Nga Andrew Bacevich Ironia, paradoksi, kontradikta, tmerri. Këto janë ato që përcaktojnë kohën në të cilën jetojmë. Nga njëra anë, presidenti i 45 i Shteteve të Bashkuara, është një gënjeshtar i paturpshëm. Nga ana tjetër, presidenca e tij u ofron amerikanëve të ballafaqohen me mite, rreth mënyrës se si funksionon

Nga Frederick Kempe Udhëheqësit e Bashkimit Evropian, morën pjesë javën e shkuar në Bruksel në një samit me një Kinë, të cilën kohët e fundit e ka quajtur një “rivale sistematike”, dhe me Shtetet e Bashkuara qëpo i afrohen përballjes përfundimtare të bisedimeve tregtare, me një Kinë që dokumentet e

Nga Robert J. Samuelson Është i habitshëm fakti, që edhe pse kriza financiare globale ka ndodhur një dekadë më parë, ne nuk kemi ende sot një shpjegim të qartë dhe bindës për shkakun e saj themelor. Sigurisht, teoritë mbi këtë kanë qenë me bollëk. Liberalët fajësojnë lakminë e Uoll Stritit,

Nga Brunello Rosa Ndërsa vëmendja në Britaninë e Madhe, është e fokusuar kryesisht mbi mënyrën se si do të largohet nga Bashkimi Evropian, në pjesën tjetër të kontinentit, ngjarja kryesore e këtij viti do të jetë, zgjedhjet për Parlamentit Europian më datët 23-26 maj. Pas ripërtëritjes së PE- së, reduktuar

Nga Tim Wu Për pjesën më të madhe të historisë njerëzore, ajo që ne tani e quajmë “privatësi”, identifikohej dikur me të qenit i pasur. Privatësia, ashtu si pasuria, ishte diçka që shumica e njerëzve e gëzonin pak ose aspak. Fermerët, skllevërit dhe shërbëtorët jetonin në banesa të thjeshta, zakonisht

Nga David Ignatius “Fushata maksimale e presionit”, e administratës Trump kundër Iranit, supozon se sanksionet ekonomike po dobësojnë trupat e Gardës Revolucionare, dhe se më shumë sanksione do ta bëjnë edhe më të dobët strukturën kryesore të regjimit iranian. Problemi është se analistët amerikanë dhe ata evropianë të zbulimit, nuk

Nga Richard Sindelar Shteti Islamik nuk është mposhtur. Organizata më e tmerrshme terroriste ka rënë për momentin ne qetësi, por jo për shumë kohë. Mposhtja çoroditëse e qytetit të fundit të Shtetit Islamik, Baguzit në Siri, është e parëndësishme në aspektin e sigurisë dhe politikës amerikane. Në fakt, Kalifati, entiteti

Kryeministri i Kinës, Li Keqiang, po viziton këtë javë Brukselin për Samitin BE-Kinë, teksa vendet evropiane po debatojnë se ku të tërheqin “vijën e kuqe” për investimet, sigurinë kombëtare dhe teknologjitë në zhvillim. Si duhet që Evropa dhe kombet e ndryshme evropiane, t’i trajtojnë marrëdhëniet e tyre me Kinën? Dhe

SHARE

Analiza

Send this to a friend