07/07/2019

“Princi trashëgimtar i familjeve helene” (fjalë të Alexis Tsipras), përgatitet të marrë në dorë fatet e Greqisë. Pa i dhënë rivalit as nderin e armëve. “Kemi qenë të parët në BE që kemi eksperimentuar populizmin, do të jemi të parët që do ta çojmë në shtëpi”, është mantra e Kyriakos

Alexandria Ocasio-Cortez: 29 vjeç, gruaja më e re në moshë e zgjedhur në Kongresin amerikan E nisi fushatën e saj me një video virale: “Andej nga vij unë, kodi postar të përcakton fatin. Gra si unë nuk është e parashikuar që të garojnë për në Kongres”. Por në fakt, sot

Greta Thunberg: 16 vjeç, në luftë kundër ndryshimeve klimatike Nëse ka një vajzë të re, që mund të quhet simbol i rebelimit kundër establishmentit, ajo është Greta Thunberg. 16 vjeç, suedeze, bijë e një këngëtareje dhe një aktori, e prekur prej sindromës Asperger, ajo ka nisur betejën e saj kundër

Marc Gasol: 34 vjeç, kampion basketbolli në Shtetet e Bashkuara Marc Gasol është një kampion bote. Me Toronto Raptors, më pak se një muaj më parë, ka fituar titullin e basketbollit të NBA, që është liga profesioniste amerikane. 216 centimetra i gjatë, i bëshëm, pamja e tij voluminoze e theksoi

Malala Yousafzai, 21 vjeç: Ka fituar Çmimin Nobel për Paqen në vitin 2014 Udhëheqësit botërorë futen në garë mes tyre për t’u fotografuar në krah të saj: i fundit, pak ditë më parë, ishte Presidenti Emmanuel Macron. Sepse Malala Yousafzai, në pak vite u shndërrua në një prej simboleve botërore

22 vjeç. Njeriu që ndezi protestën e Hong Kongut Pak orë pasi doli nga burgu, Joshua Uong ishte rikthyer në vijën e parë. Nuk njeh vend tjetër ky djalosh 22 vjeçar, simbol i Hong Kongut që zbret në rrugë për të mbrojtur autonominë e vet nga Kina komuniste. Pesë vjet