Home»Keshilla»Maskë për flokët në plazh

Maskë për flokët në plazh

Ashtu si lëkura, flokët tanë, sidomos në verë, kanë nevojë për mbrojtje nga dielli dhe hidratim. Me ajrin e nxehte, rrezet e diellit, detin, flokët tanë thahen, dobësohen dhe prishen. Për hidratimin dhe mbrojtjen nga dielli, ekzistojnë dy maska shtëpie, të lehta për t’u bërë dhe mjaft efektive.

Për maskën e flokëve kundër diellit na duhen vetëm dy përbërës: Qumësht kokosi dhe 1 avokado.

Dy frutat, i gjeni në supermarket dhe madje edhe qumështi i kokosit mund të ruhet në kanoçe në mënyrë që ne lehtë të bëjmë maskën tonë kundra diellit!

1 avokado e pjekur

1 filxhan qumësht kokosi

Udhëzimet e përgatitjes për maskën e flokëve kundër diellit:

E qërojmë avokadon dhe heqim farën. E bëjmë pelte atë, shtojmë qumështin e kokosit dhe e përziejmë mirë. Maska e flokëve kundër diellit  është e gatshme për t’u përdorur.

Përhapeni maskën mbi gjatësinë e flokëve dhe lidheni atë në forme koce. Nëse duam, mund t’i mbyllim ato me një celofan, për shkak të nxehtësisë që shkaktojnë, ushqyesit e avokados dhe kokosit do të depërtojnë thellë në flokë. Lëreni në flokë, për rreth 15 minuta dhe pastaj lani me shampo të butë.

Përfitimet e avokado për flokët tanë:

Ai është i pasur me yndyra të mira, kalium, vitamina B, vitaminë E dhe vitamina K.

Avokado, është një filtër natyral ndaj diellit dhe mbron flokët nga rrezet e të dëmshme te tij.

Ajo ushqen rrënjët e flokëve dhe kontribuon në mënyrë aktive në zhvillimin e flokëve të reja.

Rindërton flokët e brishtë, duke pasuruar atë me  lende ushqyesve të saj.

Përfitimet e qumështit të kokosit për flokët tona:

Përmban vitaminë E të bollshme, e cila rrit shëndetin e flokëve.

Hidraton dhe ushqen flokët dhe lëkurën e kokës.

Stimulon rritjen e flokëve të reja.

Ndihmon në kontrollin e zbokthit dhe lehtëson kruajtjen në lëkurën e kokës.

Ju mund ta vendosni atë në flokët tuaj para plazhit për 20 minuta, por dhe në flokë të lagur. Lidhini bisht dhe pastaj hyni ne det.

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *