Home»Horizonti.al»Si ia hodhi Stalinit i biri, me ekipin sovjetik të hokejit, dhe kuriozitete të tjera që mund tëmos i keni ditur

Si ia hodhi Stalinit i biri, me ekipin sovjetik të hokejit, dhe kuriozitete të tjera që mund tëmos i keni ditur

Kur Uinston Çërçilli, u paralajmërua nga ministri i Jashtëm i Gjermanisë, që nëse do niste Lufta e Dytë Botërore, italianët do ishin anën e tyre, britaniku u përgjigj ftohtë: “Kjo është e drejtë, ne i kishim ata në krah herën e fundit!”.

Truri i qenve u bë i madh, dhe vetë qentë u bënë mençur krahasim me macetkryesisht pasi ata janë socialë.

EmriAspirin”, ishte fillimisht një markë tregtare, i përkiste kompanisë farmaceutike gjermane Bayer”. Por pas humbjes Gjermanisë Luftën e Parë Botërore, kompania u detyrua të heqë dorë nga ky emër, si pjesë e Traktatit Versajës të vitit 1919.

Në vitin 1881, një grua u shpall e pafajshme për vrasjen e burrit që prishi fejesën mes tyre, duke përdorur alibinë e histerisë. Një mjek i tha jurisë se çdo grua e virtytshme kur privohet nga virtyti, padyshim që do çmendet. Gjykata e liroi brenda 20 minutash.

Provamatematikore pse 1+1 bëjnë 2, është argumentuar në një shtjellim plot 372 faqe të gjatëdhe ajo u vërtetua vetëm në shekullin XX.

Aktori i njohur amerikan Ben Aflek, braktisi gjimnazin që frekuentonte, kur mësuesi i tij letërsisë e talli pasi lexoi një skicë të hershme skenarit, që më vonë do të bëhej filmi famshëmGood Will Hunting”.

Uilliam Bening (babai i një ushtari që u vra Luftën e Koresë), ia dërgoi medaljen e nderit të të birit presidentit Herri Truman, së bashku me një letër proteste, ku e fajësonte atë për vdekjen e djalit tijSi medalja ashtu edhe letra, u gjetën tryezën e Trumanit, kur ai vdiq 20 vjet më vonë.

Ka dëshmi se njerëzit e lashtë, vriteshin dhe haheshin nga shqiponjat.

Gjatë një testimit bërthamor nëntokësor Los Alamos të SHBA-së vitet 1950, shpërthimi fuqishëm e shkallmoi derën prej çeliku që peshonte mbi 2 tonë, dhe e hodhi atë atmosferë me një shpejtësi prej 65 km në sekondëDera nuk u gjet më kurrë.

Aztekët luftonin me një Macuahuitlnjë shpatë druri e veshur me një tehe të mprehta, të bëra prej magmës së ftohur vullkanike. Sipas kronikave nga pushtuesit spanjollë, ajo ishte mjaftueshëm e mprehtë për t’i prerë kokën një njeriu, dhe madje dhe një kali.

Kufiri i 3 miljeve për ujërat ndërkombëtare, u caktua pasi kjo ishte distanca maksimale, që njëgjyle topi mund të përshkonte që nga bregu.

vitin 1586, një vejushë shtatzënë i shkroi një letër të ndjerë partnerit saj, që kishte vdekur  moshën 30-vjeçare. Letra u gjet e paprekur nga arkeologët Korenë e Jugut në vitin 1998, pranë trupit të mumifikuar burrit, së bashku me një palë sandale prej kërpi dhe disa fije flokutë gruas.

Kur vrasësi i njohur Karl Panzram u dënua me vdekje, ai nuk pranoi që ky vendim apelohej. Madje kërcënoi vriste çdo aktivist, u përpoq ndërhynte emër tij.

vitin 1440, një traktat i shitjes së tokës ndërmjet Papës së Vatikanit dhe Firences, la aksidentalisht jashtë një rrip të vogël toke rreth Kospaias. Njerëzit e zonës, e shpallën menjëherëpavarësinë e tyre, dhe qëndruan të pavarur për gati 400 vjet.

Kur i gjithë ekipi i hokejit i Bashkimit Sovjetik, gjeti vdekjen një aksident ajror vitin 1950,djali i Stalinit, Vasili, e fshehu tragjedinë. Ai e zëvendësoi me shpejtësi gjithë ekipin, për shmangur zemërimin e babait tij. Stalini nuk e vuri re kurrë ndryshimin.

vitin 2006, një grua Uashington deklaroi se kishte dështuar në 4 analiza ADN- për të provuar mëmësinë e fëmijëve saj. Ajo u padit gjykatë, dhe rrezikoi humbjen e kujdestarisë së tyre. Më vonë, u zbulua se ajo i kishte absorbuar binjakën e saj mitër, dhe se organet e saj riprodhuese mbartnin ADN ndryshme, pjesë tjera trupit saj. / bota.al

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *