Home»Histori»Mozart nuk ishte një mashtrues në lojërat e fatit, që u helmua nga një rival xheloz

Mozart nuk ishte një mashtrues në lojërat e fatit, që u helmua nga një rival xheloz

Seria: Faktet e harruara, ose të mësuara gabim në lëndën e historisë

Mitet rreth muzikantit të famshëm Volfgang Amadeus Moxart, janë aq të shutma sa edhe kompozimet e tij, duke bërë që pasardhësit të besojnë se ai ishte një shakator i madh, një bixhozxhi me pak fat, një pijanec, një bredharak pas grave, dhe që në fund u helmua për vdekje nga një rival. Të gjitha këto janë të rreme.

Në fakt kompozitori vdiq nga një infeksion, i cili ka të ngjarë të ketë lidhje me streptokokun, bakter që në atë kohë ishte mbizotërues në Vjenë, dhe jo nga helmimi. Dhe e veja e tij mori menjëherë masat, që veprat e tij të vazhdonin të luheshin në qytetet e Evropës, çka çoi edhe në famën e tij të përhershme. / bota.al

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *