22/05/2019

Del në ankand “Letra e vetëvrasjes” së Adolf Hitlerit Nga Chris Ciaccia Një letër e vitit 1945, e shkruar nga Adolf Hitleri, udhëheqësi i Partisë Naziste në Gjermani gjatë Luftës së Dytë Botërore, ka dalë në ankand. Shumë ekspertë, e kanë quajtur letrën “shënimi i  vetëvrasjes”, i shkruar një javë

Nga Shawna Williams Studimet mbi ushqyerjen e njerëzve, shoqërohen zakonisht me shumë vështirësi. Situata bëhet edhe më e vështirë, kur dikush dëshiron të studiojë efektin e dietës së një personi, mbi shëndetin e brezave të ardhshëm. Megjithatë, epidemiologu i Universitetit të Stokholmit në Suedi, Deni Vagero dhe kolegët e tij,

Frida Kahlo ishte një grua e mrekullueshme, jeta e saj ka qenë e gjitha mes artit dhe vuajtjes, por sot flasim për poezitë, frazat, aforizmat. Jeta e saj u shënua nga sëmundje dhe një aksident i tmerrshëm, por forca e saj dhe dëshira e saj për dashuri e bënë atë

Hunda e mbyllur, teshtitja, kruajtja, gricja: ja se si t’i kundërviheni kësaj gjendjeje gjendje inflamatore të bezdisshme me një dietë të saktë Ndonjëherë ardhja e pranverës mund të jetë një makth: ata që vuajnë nga alergjitë në periudhën midis prillit dhe qershorit kalojnë tërë ditët duke teshtirë, me sy të

Nga Kerën Veintraub Fotoja e dy majmunëve të vegjël të kapur pas njëri-tjetrit, tërhoqi vëmendjen e botës në fillim të vitit të kaluar. Dhe jo vetëm se makakët bisht-gjatë, Zhong Zhong dhe Hua Hua, ishin shumë të lezetshëm, por sepse kishin diçka që i bënte tejet të veçantë: ishin primatët

Për t’u dobësuar duhet të konsumoni edhe ato produkte që duhet dhe që nuk ju shëndoshin. Patatet – Kanë karbohidrate të shumta, por janë të shëndetshme për trupin dhe nuk ju shëndoshin. Përmbajnë edhe vitamina e fibra dhe shumë pak kalori për 100 gramë. Fasulet – Kanë përmbajtje të lartë