Home»Keshilla»Ndryshimi i stinës, si të organizoni veshjet dhe të hiqni qafe të tepërtat?

Ndryshimi i stinës, si të organizoni veshjet dhe të hiqni qafe të tepërtat?

Pranvera ka mbërritur dhe nuk kemi më arsye për të shtyrë ndryshimin e sezonit. Nuk dini se ku të filloni? Këto janë disa këshilla për një dollap të rregullt

Pranvera ka ardhur, por ne ende veshim pallto dhe bluza sepse nuk duam të ndryshojmë stinën? Edhe këtë vit ka ardhur momenti më i frikshëm për ata që nuk janë me fat që të kenë një gardërobë katër stinore. Dielli që shkëlqen në të gjitha qytetet na bën të kuptojmë se nuk mund të shtyhet më.

Për të shmangur rregullimin e veshjet për orë të tëra duke pyetur veten se ku të filloni, ju japim disa këshilla për t’u marrë me ndryshimin e stinës në një mënyrë të thjeshtë dhe praktike, duke ju çliruar nga gjërat e tepërta.

Si të filloni

Pjesa e parë e këshillave mund të jetë për të ndjekur rregullat. Çfarë është? Është një art i lashtë që ka lidhje me traditën kineze të Feng Shui. Bazuar në këtë vizion të botës, grumbullimi i objekteve të padobishme heq energjitë pozitive, duke ndikuar negativisht në mirëqenien e brendshme.

 

Akumulimi i sendeve ose i rrobave që nuk i përdorim, si dhe krijimi i çrregullimeve të jashtme, krijon kaos të brendshëm. Në këtë mënyrë jo vetëm jemi të ankoruar në të kaluarën, por as nuk jemi në gjendje të përballojmë ndryshimet dhe të pranojmë risitë brenda jetës sonë.

Arti i lashtë kinez, e konsideron akumulimin e objekteve të padobishme, një mënyrë për të mbushur një zbrazëti të brendshme.

Gati për të hequr qafe të tepërtat, për të mirëpritur lajmet e pranverës? Le të fillojmë me dollapin. Këtu janë disa rregulla për një ndryshim të përsosur të stinës.

Hapi i parë për të bërë ndryshimin e sezonit është të marrësh kohë për veten. Vendosja se çfarë të mbash apo çfarë të hedhësh mund të jetë një operacion i gjatë dhe i komplikuar. Për të mos bërë gabime dhe për të shmangur pendimin më vonë, duhet të kemi kohën e duhur.

Për të marrë një pamje të plotë të të gjitha rrobave që kemi, zgjidhja më e mirë është të zbrazni të gjithë veshjet dhe të vendosni rrobat në krevat ose në sipërfaqe të lira.

Zgjidhni çfarë të mbani

Sapo të vendosim të gjitha rrobat në krevat, duhet të fillojmë të pyesim veten, sa herë e kemi veshur, nëse veshja është shkatërruar ose njollosur, nëse është e ngjashme me një këmishë ose një gjë që ne veshim shpesh. Për të qenë të sigurt për zgjedhjen ne mund të provojmë rroba dhe të shohim se si përshtaten. Në këtë rast, në qoftë se jemi të pasigurt, është më mirë t’i heqim ato, sepse me siguri nuk do të vazhdojmë t’i veshim.

Sapo të kemi bërë përzgjedhjen tonë, ne mund t’i vendosim artikujt e hedhur në çanta ose kuti dhe të vendosim t’i japim ato që janë dëmtuar. Në këtë rast duhet të heqim gjithçka që mund të riciklohet.

Si të ruani rrobat e dimrit

Tani që kemi më shumë hapësirë në veshjet dhe rrobat janë të pastra dhe të hekurosura, ne mund të mbajmë rrobat e stinës së dimrit, të tilla si bluza ose pantallona brenda kutive ose kontejnerëve të etiketuar. Sa për veshjet apo rrobat, ne vetëm duhet t’i mbulojme me një mbulesë speciale kundra pluhurit.

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *