Home»Horizonti.al»Kur Papa “bekoi” Pokemonin, dhe kurozitete të tjera që mund të mos i keni ditur

Kur Papa “bekoi” Pokemonin, dhe kurozitete të tjera që mund të mos i keni ditur

Robert Heft, njeriu që krijoi flamurin e sotëm të SHBA-së, e bëri këtë në kuadër të një projekti në shkollën e mesme, për të cilën ai u vlerësua në notën B.

Gjatë luftës spanjolle-amerikane të vitit 1898, SHBA-ja dërgoi një anije luftarake për të pushtuar Guamin. Ajo gjuajti 13 herë ndaj fortesës në port, pa pësuar asnjë kundërpërgjigje. Spanjollët dërguan përmes një zyrtari një letër, ku kërkonin falje për moskthimin e ‘përshëndetjes’ pasi kishin mbetur pa barut. Ata as që ishin informuar se ndodheshin në luftë.

Në vitin 2000, Papa Gjon Pali II dha bekimin e tij për Pokemon, duke thënë se kjo lojë nuk ka “asnjë efekt anësor moral të dëmshëm”, dhe bazohet tek “lidhjet e miqësisë intensive”.

Pas tradhtisë së misionit të tyre, dhe informimit të FBI-së për agjentët nazistë që ndodheshin në SHBA, të dy burrat që shpëtuan Amerikën nga infiltrimi nazist, u përballën me rrezikun e burgimit të përjetshëm, kërcënimit të ekzekutimit më vdekje, dhe dëbimit nga Amerika.

Downing Street, rezidenca e kryeministrit të Britanisë së Madhe, mban zakonisht një mace, detyra e përditshme e të cilës është të gjuajë minjtë që mund të gjenden në godinë.

Fqinji i gangsterit amerikan, Xhon Goti, përplasi aksidentalisht djalin e Gotit. I mituri vdiq. Fqinji u rrëmbye 3 muaj më vonë, dhe askush nuk dëgjoi më kurrë për të.

Anëtarët e Partisë naziste dhe Ku Klux Klan, qëlluan për vdekje 5 njerëz të pa armatosur në Karolinën e Veriut në 1979 në mes të ditës. Edhe pse filmuan të gjithë ngjarjen, ata u liruan në dy procese gjyqësore të ndara.

Shumë vajza në Kinë, paguajnë 700 dollarë, për të kryer një operacion për qepjen e cipës së tyre të virgjërisë një natë para dasmës, në mënyrë që burrat të mund të shohin gjak në çarçafë, gjatë natës së tyre të parë.

I afërmi i fundit i Princit të Uellsit, u zhduk në fund të rebelimit të tij në vitin 1412, dhe arriti

të fshihet pavarësisht mundësisë së një faljeje nga Londra. Fati dhe vendndodhja e tij, mbeti një sekret i fshehtë i familjes, për më shumë se 600 vjet.

Shkencëtar gjerman, Gerhard Domagk, zhvilloi agjentin antibakterial Prontosil. Ai e përdori atë për të kuruar vajzën e tij, dhe parandaluar prerjen e krahut të saj. Ai fitoi Çmimin Nobel për Mjekësi në vitin 1939.

Një numër i vogël prostitutash në Majengo, një lagje e varfër në Nairobi të Kenias, kanë treguar një imunitet të habitshëm ndaj sëmundjes së AIDS-it. Në 30 vitet e fundit, një prostitutë me emrin Agnes ka pasur marrëdhënie seksuale të pambrojtura me rreth 2.000 njerëzit të infektuar, dhe nuk ka treguar ende shenja të sëmundjes.

Pas rënies së Perandorisë Romake, teknologjia e prodhimit të betonit, u harrua për mbi 1000 vjet.

Aktori i njohur amerikan, Keanu Reeves, ka një fond privat mbi kanceri, për të ndihmuar spitalet e fëmijëve dhe kërkimet mbi këtë sëmundje. Ai ka shpenzuar gjithashtu mbi 5 milionë dollarë, për të ndihmuar motrën e tij në luftën e saj kundër leucemisë.

Hunët nuk kishin një sistem të shkruar. Prandaj të gjitha shënimet e tyre, u shkruan nga armiqtë e tyre, që përgjithësisht i përshkruan ata si thuajse monstruozë në pamje, në të folur dhe nës sjellje.

Në vitet 1950, një burrë i bardhë nga Teksasi në SHBA, i quajtur Xhon Hauard Grifin, iu nënshtrua ndryshimeve të shumta fizike, për t’u dukur si një njeri me ngjyrë. Ai udhëtoi për 6 javë në autobuzat e segreguar në jug të SHBA-së. Pas botimit të përvojave të tij, armiqësia dhe kërcënimet e detyruan të shkonte të banonte në Meksikë.

Pasi dëgjoi fjalimin e Kenedit për “fundin e dekadës”, një anglez vuri bast 10 paund për një koefiçent 1000/1 “që një njeri do të shkelë në sipërfaqen e hënës, para fillimit të janarit 1970”.  Dhe në fakt fitoi. / Bota.al

 

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *