Home»Keshilla»Dielli i parë? Zbuloni sekretet për një nxirje të fortë

Dielli i parë? Zbuloni sekretet për një nxirje të fortë

Tanja e përsosur fillon me praktika të mira para ekspozimit të diellit: këtu janë këshilla që duhet të ndiqni për një ngjyrë të shëndetshme dhe të natyrshme

Pranvera ka trokitur, dhe me dëshirën për të zbuluar veten për të shijuar rrezet e para të diellit, anulimi i aspektit gri dhe të shurdhër të lëkurës sonë bëhet i fortë dhe i papërmbajtshëm. Ngrohtësia e ditëve dhe programet e pushimeve për urën e gjatë të Pashkëve na bëjnë tashmë të shohim disa rroba të reja dhe disa veshje të modës pak për të kënaqur dëshirën për t’u ndier sa më mirë. Këtu janë disa sugjerime të dobishme për një nxirje të përsosur dhe të shpejtë pa marrë rreziqe.

Një lëkurë krejt e re: një praktikë e parë me rëndësi thelbësore është që të hiqni qafe qelizat e vdekura për një lëkurë të përtërirë, të butë dhe të ndritshme. Në mëngjes, në dush, ne pastrojmë butësisht epidermën për disa minuta. Një herë në javë, pastrimi i lëkurës është i domosdoshëm nëse duam që ajo të jetë gati për ekspozim, por për të shmangur rrezikun e eritemës dhe acarimit, është më mirë të ndalohet shtresimi pesëmbëdhjetë ditë para fillimit të zhytjes në diell.

Mirëqenia fillon në tryezë: një dietë e saktë, tani e dimë, është baza e mirëqenies së trupit tonë. Për të përgatitur lëkurën për ekspozimin e diellit, ne mund të mbushim në beta-karoten dhe lycopene, dy substanca që natyrisht stimulojnë prodhimin e melaninës. Frutat dhe perimet, mishi i kuq, i verdhë dhe portokalli, duke filluar me karrota, speca dhe domate, janë aleatët më të mirë të nxirjes. Teksa ecën stina e bukur, ne mund të integrojmë me qershi, kajsi, kumbulla, pjepër, patëllxhan, pjeshkë dhe shalqi. Brokoli dhe lakër brokoli, të pasura me antioksidantë dhe të dobishëm ndaj plakjes së lëkurës, gjithashtu do të jenë të përsosur: nëse e gjejmë, duhet të mos harrojmë të marrim edhe një vështrim në formë.

Integrimi është më i mirë: për të rritur nxirjen ne mund të përdorim shtojca të melaninës.  Për të maksimizuar rezultatet, duke stimuluar prodhimin e pigmentit dhe duke mbajtur një ngjyrë më intensive dhe më të gjatë, ideale është që t’i marrin ato të paktën një muaj para ekspozimit në diell. Pra, ne jemi në mënyrë të përkryer në përputhje me kalendarin e pushimeve!

Asnjë djegie nga dielli: një nga rregullat që duhet respektuar gjithmonë është që të ekspozoheni në rrezet e diellit me mbrojtje, sidomos gjatë ekspozimeve të para kur lëkura nuk është përgatitur ende. Nga gjalpë kakao deri në krem për konturin e syve, deri në qumështin e trupit, është thelbësore për të mbrojtur epidermën nga rrezet UV.

Mbroni sytë: jo vetëm epidermë: sytë tanë duhet të mbrohen edhe nga efekti i diellit. Le të kujtojmë se ne duhet ta ekspozojmë veten në diell duke veshur syze më të përshtatshme për të filtruar rrezet ultravjollcë, edhe nëse je nën ombrellë. Nëse jemi të pasionuar për sportet e ujit, sugjerimi është të përdorni lente të polarizuara, të cilat zvogëlojnë shkëlqimin e zbehtë dhe mbrojnë nga reflektimi i ujit. Ne gjithmonë duhet të mbajmë një kapelë: përveç të qënit një aksesor joshës, mund të jetë tepër i dobishëm për mbrojtjen e fytyrës dhe syve.

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *