Home»Horizonti.al»Britanikët e parë ishin zezakë

Britanikët e parë ishin zezakë

Seria: Zbulimet tronditëse nga analizimi i AND-së së lashtë

Në vitin 1903, shkencëtarët zbuluan mbetjet 10.000 vjeçare të një burri britanik në një shpellë në Çedar Xhorxh, Somerset, Angli. Një analizë e ADN-së së vitit 2018 e njeriut të lashtë, të cilin ata e quajnë Njeriu i Çedarit, zbuloi se ai kishte lëkurë ngjyrë kafe të errët ose të zezë, me flokë të zeza dhe sy blu.

Duke pasur parasysh se ai është skelet më i vjetër i plotë njerëzor i gjetur ndonjëherë në Britani, kjo do të thotë që britanikët më të hershëm ishin të zinj. Është interesant fakti që në vitet 1990, profesoreshë Briana Sajks i Universitetit të Oksfordit testoi 20 njerëz në fshatin Çedar, dhe krahasoi ADN-në e tyre me atë të njeriut të Çddarit. Ai zbuloi se 2 njerëz ishin pasardhës të Njeriut të Çedarit. / bota.al

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *