15/02/2019

Deri pak kohë më parë, mendohej se vera italiane kishte nisur të prodhohej rreth vitit 1200 P.E.S, ndoshta e ardhur nga kolonizimi grek. Por disa terrakota të epokës së vonë të bakrit, të gjetura në një shpellë gëlqerore siçiliane në Monte Kronio, e shtyjnë atë datë deri në mijëvjeçarin IV

DASHI Dashi – Ju keni një inteligjencë dinamike, ju pëlqen të zgjidhni problemet. Nuk i keni frikë sfidat dhe madje edhe luftrat për ju janë për t’u përballuar dhe fituar, sepse ambicia juaj është e tillë, të fitoni me forcë dhe rezistencë. Ju jeni një person entuziast dhe me plot

DASHI E shtuna dhe e diela janë ditë pak të veçanta, që javën e kaluar kam shpjeguar se mund të ketë acarim. Nëse kjo do të ndodhë, atëherë duhet të tejkaloni provokimet dhe tensionet, të shkoni përtej barrikadave që mund të jenë ngritur në dashuri që nga fillimi i shkurtit.

Kjo sagë, zbulon  se ligjet dhe procedurat ligjore të çuditshme komplekse, luajtën një rol të rëndësishëm në territoret vikinge. Ato formojnë sfondin e një historie tjetër të supozuar të vërtetë të shekullit X-të, të regjistruar në sagën mesjetare të Njalit. Njal është një avokat islandez, i njohur në të gjithë

Disa shenja horoskopi kanë më shumë fat në dashuri se të tjerat. E këtu kryesojnë demi, luani dhe peshorja. Ja arsyet pse i ecën kaq mirë këtyre shenjave në dashuri: Demi Ju jeni me fat që nuk keni çështje urgjente në jetën tuaj të dashurisë dhe paraja nuk është shkak

Nga Bruno Maçaes Brexit, i parë nga Evropa, duket si për shumë njerëz një rrëmujë veçanërisht britanike. Por, sikur rrëmujaxhinjtë të jemi ne? Është një ide jo shumë popullore në këtë anë të Kanalit. Por ngërçi ku ka hyrë Brexit, nuk është një faji i kryeministres britanik Tereza Mej. Përkundrazi,