Home»Motivuese»Sia, sot një këngëtare tepër e famshme, por ja cila është historia e saj e dhimbshme…

Sia, sot një këngëtare tepër e famshme, por ja cila është historia e saj e dhimbshme…

I ati i saj vuante nga personaliteti i dyfishtë dhe për të, fëmijëria ishte ndryshe nga ajo e fëmijëve të tjerë. Njëri personalitet i tij quhej Phil dhe karakterizohej nga humori dhe sjellja e mirë, të cilat e bënin atë të dukej babai më i mirë. Personaliteti tjetër njihej me emrin Stan. Kur ai shfaqte këtë personalitet, bëhej i frikshëm në sytë e familjes së tij, e sidomos të Sias, e cila ishte një fëmijë në atë kohë. Ajo nuk e gjykoi kurrë të atin, sepse edhe vetë kishte një personalitet të mbyllur dhe të çuditshëm.

Muzika ishte pjesë e pandarë e familjes së saj, ndaj ajo nisi këtë karrierë. Albumi i saj i parë u shit me vetëm 1200 kopje. Kjo gjë e bëri Sian të vendoste zhvendosjen për në Londër, në mënyrë që të bënte muzikë dhe të jetonte me të dashurin e saj, i cili në atë kohë jetonte në Londër. Pikërisht kur ajo mbërriti në Londër, i dashuri i saj vdiq i aksidentuar nga një taksi. Për gjashtë vitet më pas, Sia u shndërrua në një të alkoolizuar kronike. Ajo madje, nisi edhe të konsumonte drogë gjatë asaj kohe, vetëm për të përballuar dhimbjen dhe vuajtjen e saj. Gjithsesi, ajo gjatë atyre viteve publikoi dy albume dhe sërish suksesi i saj ishte shumë i vogël.

E dëshpëruar, ajo u zhvendos për në New York, e pasigurtë për të ardhmen që e priste. Në New York, fatmirësisht, arriti të shkëputej nga varësia e saj prej alkoolit e drogës. Në atë kohë, një nga këngët e saj më të famshme, “Six feet under”, arriti të shfaqej në një televizion të njohur muzikor. Fama e menjëhershme e bëri të vendoste disa data për të mbajtur një tur muzikor, por njëkohësisht filloi të përjetonte edhe kriza paniku. Personaliteti i saj introvert filloi të dilte edhe një herë në pah. Ajo filloi të mos dilte më nga shtëpia, përveç rasteve kur i duhej të nxirrte për shëtitje qentë e saj. Diagnoza e saj u vendos shumë shpejt prej një mjeku psikiatër. Sipas tij, Sia vuante nga depresioni i tipit bipolar. Vuajtjet e shumta e bënë që ajo t’i rikthehej sërish drogës dhe alkoolit…

Ky ishte momenti kur ajo vendosi të largohej nga bota muzikore dhe të kompozonte këngë për këngëtarët e tjerë. Sia ka shkruar këngë për Rihannën, Christina Aguilerën, Beyonce’n, Britney Spears, Katy Perryn, Marron 5, Shakirën, Jennifer Lopez, Celine Dion, Rita Orën etj. Vetëm pas katër vitesh më vonë, ajo u ndje shumë më mirq dhe vendosi të publikonte një album të ri. Më në fund, albumi u rendit në krye të çdo klasifikimi dhe kënga e saj “Chandelier” ka arritur thuajse 2 miliardë klikime në YouTube. Sia ende ka probleme me personalitetin e saj, ndaj dhe gjatë performancave në skenë e fsheh fytyrën e saj. Sërish, çdo sukses që ajo ka arritur, e ka arritur e vetme dhe pa ndihmën e askujt.

“Jeta është një punë e brendshme dhe ne thjesht duhet të bëjmë më të mirën tonë”, është shprehur ajo.

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *