26/08/2018

Nëse pastrimi i afrohet hyjnores, atëherë kjo është një pikë hyjnore. Shkencëtarët nga “Vienna University of Technology” njoftoi dje se kishin krijuar pikën e ujit më të pastër në botë. Ky ujë ultra i pastër mund të ndihmojë të kuptojmë sesi sipërfaqet vetëpastruese të tilla si ato të veshura me

Gjithçka nisi mëngjesin e 24 gushtit me reshje pluhuri dhe hiri të shoqëruara me lëkundje tërmetesh të lehta. Në ato momente banorët e Pompeit patën kohë të dilnin nga banesat dhe për të shkuar në breg. Të tjerë menduan se Vezuvi do të pushonte dhe mbetën në qytet për të

Sony njoftoi të enjten se qeni robot, Aibo që funksionon me inteligjencë artificiale do të jetë në tregun amerikan për festat e fundvitit me një çmim prej 2.899 dollarësh.  Sipas gjigandit të elektronikës së konsumit qeni mekanik i gjeneratës së gjashtë kombinon robotikën me sensorë të imazheve dhe inteligjencë artificiale,

Nisja e procedurës për pengimin e ushtrimit të funksioneve (impeachment) ndaj presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, duket më e mundshme pas një interviste, në të cilën vetë ai e përmendi një mundësi të tillë. Por çfarë do të thotë impeachment? Sipas fjalorit të Oksfordit, folja “to impeach” do të thotë të akuzosh dikë për

U porosit nga një manjat birrash. Sirena, që në danisht quhet Den lille Havfrue  është një skulpturë bronxi që përfaqëson një sirenë në bregun e portit të Kopenhagenit në Danimarkë. Vepra u porosit në vitin 1909 nga një sipërmarrës birrash, Carl Jacobsen, djali i themeluesit të Carlsbergu-ut, i cili ia

Zot i math e i vërtete, çdo pun’ e ke bërë vetë; bëre qiejtë dhe denë, bëre yjtë dhe dhenë, bëre diellin’ me dritë, bëre nat, e bëre ditë, bëre erënë dhe retë, bëre pemëtë me fletë, bëre hënëzën me yje, bëre fusha, male, pyje, bëre zogjtë, që këndojnë dhe