11/08/2018

Në County Wicklow, Irlandë ra zjarr dhe në terrenin e përfshirë nga flakët doli një mesazh i fshehur që i përkiste Luftës së Dytë Botërore. Bëhet fjalë për fjalën Eire (emri për vendin në gjuhën irlandeze) e gdhendur në gur në një vend në afërsi të bregut. Sipas autoriteteve janë

Për kohën që i kushton kujdesit për veten tënde. Ti mund të kalosh kohë duke u kujdesur që kushdo të ndihet mirë dhe i lumtur, e të lësh veten tënde pas dore. Por nëse do të jetosh siç duhet, kujdesu fillimisht për veten e më pas për të tjetër. Për

Gaforrja Meshkujt e shenjës së Gaforres kanë karakteristika unike për sa i përket anës romantike. Kur ata gjenden pranë një vajze me cilësitë që ata duan të ketë një vajzë, duan ta kalojnë jo vetëm ditën, por gjithë jetën me atë vajzë. Mund të ankohen për disa cilësi të saj,

Nga Alon Ben-Meir Çdo President i Shteteve të Bashkuara, nga Truman tek Obama, e ka nderuar dhe është krenuar me kontributin historik të Amerikës në rindërtimin e Europës nga hiri i Luftës së Dytë Botërore, gjë që çoi në themelimin e NATO-s dhe Bashkimit Europian. Ata e bënë këtë, si

Më 5 gusht 1962, bota u shokua. Merilin Monro, një nga yjet më të suksesshëm të kohës në Hollivud, kishte vdekur. Raporti zyrtar mjekësor, tregoi se një natë më parë Monro kishte gëlltitur 40 barbiturate (qetësues). Ato i shkaktuan një hemoragji aq të madhe në stomak, sa që aktorja ndërroi

Nga Annalisa Lo Monaco Zogu I, është ndoshta sundimtari më pak i njohur europian i shekullit XX, dhe pothuajse me siguri më ekstravaganti. Revista “Times” e quante atë “i çuditshmi Mbreti Zog”, ndërsa disa nga bashkëkohësit e tij e përshkruan si “një despot hajdut”, ose si “mbreti i fundit i