Home»Sport»“Rusi 2018″/ Asnjë skuadër në histori, nuk ka arritur finalen si Kroacia

“Rusi 2018″/ Asnjë skuadër në histori, nuk ka arritur finalen si Kroacia

Për herë të parë, Kroacia arriti në finalen e Kupës së Botës, aty ku përballë do të ketë Francën.

Kualifikimi për në finale, erdhi falë fitores 2-1 ndaj Anglisë, ndeshje e cila u mbyll pas 120 minutave lojë.

Në fakt, kjo është hera e parë në histori që një skuadër në vendin e 20 arrin në finalen e një Kupe Bote.

Asnjëherë më parë, një skuadër kaq poshtë në renditje, nuk e kishte bërë diçka të tillë.

Skuadra që kishte renditjen më të keqe deri më tani, ka qenë Franca e vitit 1998 dhe renditej në vendin e 18. Interesant është fakti, se atë vit, Franca u shpall për herë të parë kampione e Botës dhe ndoshta, ka ardhur koha që historia të përsëritet, por me Kroacinë si kampione.

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *