15/07/2018

Hmm! Këtu janë shenjat e zodiakut që janë më ziliqare: Akrepi (23 tetor – 21 nëntor) Akrepi, sigurisht, është më ziliqari nga të gjitha shenjat e zodiakut. Ai nuk është i prirur t’i besojë njerëzit dhe i sulmon ata nga zilia. Akrepi nuk di të fsheh ndjenjat , kështu që

Të dish pikat e tua të dobëta është e rëndësishme që të përmirësosh veten dhe të dish të mbrohesh në situata të vështira. Sipas shenjës suaj të horoskopit ja kush është pika juaj e dobët: Dashi: Personave të shenjës së dashit ju pëlqen të udhëheqin. Duke qenë se kanë të

I quajtur papirusi i Baselit daton para 2000 vjetësh. Të gjitha studimet kanë përcaktuar si autor Galenon, mjekun më të famshmëm të historisë pas Hipokratit. Deri më tani askush nuk kishte mundur ta deshifronte përmbajtjen e tij. Një kërkim i realizuar nga ekipi i universitetit të Standfordit arriti ta zgjidhte

John Forbes Nash (1928 – 2015) ishte një matematikan amerikan që fitoi çmimin Nobel për Ekonominë në vitin 1994 për kontributin e tij në teorinë e lojës dhe proceset e negocimit si dhe fitues i çmimit Abel nga Akademia Norvegjeze e  Shkencave dhe Letërsisë (i konsideruar Nobeli për shkencat matematikore) në

Ka artistë që për arsye të ndryshme gjenialiteti u njihet fillimisht në kultura të tjera të largëta se sa në atë të tyre. Ky është rasti i regjisorit suedez, Ingmar Bergman që në vitin 1952 me 10 filma fitoi çmimin e parë ndërkombëtar për “Rini, thesar i mrekullueshëm” në festivalin

Pas mesit të natës muzika pushoi, rrëmuja e pasagjerëve u davarit dhe u shpërbë në pëshpërima të përgjumura, ndërsa të dy zemrat mbetën vetëm në taracën e mugët, duke jetuar nën ritmin e gulcimeve të anijes. Pas një copë here të gjatë, ai e vështroi Fermina Dasën. Në vezullimin e