Home»Lifestyle»Shendeti»Vitaminë C për zemrën, njihni efektet pozitive

Vitaminë C për zemrën, njihni efektet pozitive

Të gjithë ne e dimë tanimë se Vitamina C është ndër më esencialet për një jetë të shëndetshme.

Por, më poshtë keni disa nga efektet që këto vitamina kanë në sëmundjet e zemrës, përcjell Gazeta Shneta.

E ato janë:

–Vitamina C i parandalon sëmundjet e enëve të gjakut të zemrës duke i rritur nivelet natyrale të glutationit, i cili i mbron arteret e zemrës.

–Vitamina C i forcon muret e enëve të gjakut duke mundësuar sintezën e kolagjenit në indet lidhëse të mureve arteriale.

– Vitamina C e përmirëson zgjerimin e enëve të gjakut dhe rrjedhimisht parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

Varësisht nga mosha që keni, ekspertët rekomandojnë të merrni 1000 mg vitaminë C në mëngjes dhe 1000 mg në mbrëmje por gjithashtu të hani edhe ushqime të pasura me vitaminë C, si brokoli, domatet, luleshtrydhet dhe portokallet.

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *