Home»Sport»Historia e çuditshme e Halldorsonit, regjisori që shtangu Mesin

Historia e çuditshme e Halldorsonit, regjisori që shtangu Mesin

Gardiani i Islandës nuk është i aftë vetëm me pritjen e topave, por dhe me artin e kamerës

Hanes Halldorson ishte heroi i skuadrës islandeze në takimin e djeshëm ndaj Argjentinës. 34-vjeçari u bë protagonist i disa pritjeve, që kulmuan me pritjen e 11-metërshit të ekzekutuar nga pesë herë fituesi i Topit të Artë, Lionel Mesi. Por, shtatlarti islandez ka në bagazhin e aftësive të tij, diçka krejtësisht unike nga të gjithë futbollistët në planetin tokë, pasi ai është gjithashtu një regjisor reklamash me famë të madhe në vendlindjen e tij.

KATËR VITE SI PROFESIONIST
Kinematografia ka qenë një ndër pasionet e Halldorson që në fëmijëri, por natyrisht, futbolli është dashuria e tij më e madhe. Një fakt tjetër interesant për të është se ai filloi të luante si profesionist vetëm katër vite më parë në moshën 30-vjeçare, pasi në të shkuarën, islandezi ka luajtur për vite me radhë në kategoritë e ulëta të futbollit islandez.

Nje histori për filma, sepse në moshën 14-vjeçare Halldorson nxori shpatullën dhe për 5 vite nuk luante dot futboll normalisht, aq sa u detyrua të operohej dhe nuk u bë asnjëherë pjesë e ekipeve të moshave tek Islanda. Mendoi të linte futbollin, por babai i tij e nxiti që në moshën 20-vjeçare re provonte sërish. Shkoi tek Leiknir, klub i divizionit të tretë, që e kishte shumë pranë shtëpisë. Një sezon në stol, derisa në javën e fundit të sezonit do të vinte shansi i jetës, ndeshja e parë në formacion: ishte 5 shtator 2004, Leiknir priste Vikingur Olafsvik dhe ishte finale për ngjitjen një kategori më lart. Leiknir ishte i dyti, një pikë mjaftonte, ndërsa Halldorson gjeti formacionin pa dashje, sepse portieri titullar doli me karton të kuq ndeshjen paraardhëse. Në ndeshjen e jetës Halldorson e katranosi, në fundin e takimit bëri një gafë që vulosi fitoren 2-0 të Vikingurit ndërsa Halldorson mendoi sërish të linte futbollin. Po merrej me video këngësh që po korrin sukses në Islandë, futbolli nuk i duhej, por sërish babai nuk e lejoi të braktiste gjithçka, edhe pas një aksidenti që i kushtoi një të çarë të frikshme në dorë.

Halldorson mori në telefon gjithë trajnerët e kategorive të ulëta dhe fati i buzëqeshi, Afturelding e punësoi, ndoshta duke mos i parë lajmet, ku flitej për gafën e portierit fatkeq. Me kalimin e kohës ai arriti të bëhej titullar dhe të spikaste, derisa e punësoi Stjarnan, klub i rëndësishëm në elitë, që e paguante rreth 250 euro në muaj. Pas Stjarnanit erdhi kalimi te KR, klubi më i madh në Islandë, ndërsa në vitin 2011 erdhi grumbullimi i parë në kombëtare, sepse vetëm një portier luante jashtë Islandës.

Duhet kujtuar se edhe në divizionin më të lartë të piramidës së futbollit islandez, shumica dërrmuese e lojtarëve luanin si gjysmë-profesionist, sepse kostoja e lartë e jetesës në shtetin nordik e bënte të pamundur një jetesë të kënaqshme me anë të këtij sporti. Falë aftësive si regjisor, Halldorson filloi të punonte me televizione dhe kompani të ndryshme, kryesisht me drejtimin e spoteve televizive, dhe maja e tij ishte drejtimi i klipit të këngës islandeze në Eurovizionin e vitit 2012. Ndërkohë, paraqitjet e mira me kombëtaren tërhoqën vëmendjen e ekipeve nëpër Europë dhe shumë shpejt drejt tij erdhën oferta me paga që i mundësonin më në fund të siguronte një jetesë të kënaqshme vetëm si profesionist. Megjithatë, ai nuk mund ta harronte profesionin e vjetër, dhe pas katër vitesh pauzë i është rikthyer regjisë me një bashkëpunim me filialin islandez të kompanisë së famshme të pijeve energjetike Coca-Cola, me të cilën ka drejtuar një spot televiziv enkas për Botërorin Rusi 2018, ku janë shfaqur edhe tifozë të ndryshëm të grupimit më të madh të tifozëve të kombëtares.
“ËNDËRR E BËRË REALITET”
Mbas ndeshjes 34-vjeçarit iu dhurua çmimi “Njeriu i Ndeshjes”, dhe në intervistën gjatë marrjes së çmimit, gardiani tha: “Pritja e penalltisë në një Botëror është një ëndërr që mu bë realitet, dhe kjo bëhet akoma më e rëndësishme, pasi na ndihmoi për të siguruar një pikë që na çon akoma më pranë objektivit tonë për të kaluar grupin. I kisha bërë detyrat e shtëpisë, kam parë shumë penallti të Mesit dhe prandaj vendosa të hidhesha në të djathtën time”.

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *