Home»Bota»Vatikani këshillon murgeshat që të mos hyjnë në asnjë rrjet social

Vatikani këshillon murgeshat që të mos hyjnë në asnjë rrjet social

Vatikani ka këshilluar murgeshat e fshehta që të mos duken fare më në mediat sociale, për të shmangur sulimin e botës së tyre medituese me “zhurmë, lajme dhe fjalë”.

Në një dokument të botuar nga zyra e Vatikanit për jetën fetare, murgeshave iu tha se ato do lejoheshin të përdorin Facebook ose Twitter dhe të lexonin lajme online, por u këshilluan ta bënin këtë “me maturi dhe lehtësi”.

Murgeshat duhet t’i kushtojnë vëmendje gjithashtu “përmbajtjes, llojit dhe sasisë së informacionit online”, shtuan ata.

Udhëzimet vijnë tri javë pasi një grup i murgeshave të fshehta në Spanjë publikuan  statuse protestuese në Facebook, pasi një gjykatë liroi pesë burra të akuzuar për përdhunimin e bandës së një të riu gjatë festivalit të demit të Pamplona, në vitin 2016, duke i konsideruar ata fajtorë për këtë shkelje  dhe abuzim seksual.

Motrat nga Hondarribia shkruan më 26 prill: “Ne jetojmë në manastir, ne veshim një rrobë që shkon pothuajse deri te këmbët tona, nuk dalim natën [përveç nëse është për një emergjencë mjekësore], ne nuk shkojmë nëpër festa, ne nuk konsumojmë alkool, sepse ne kemi i bërë një premtim  dëlirësisë.

 

” ‘E Jona’ është një opsion që nuk na bën më të mirë apo më keq se kushdo, edhe pse paradoksalisht na bën më të lirë dhe më të lumtur se shumica. Dhe për shkak se kjo është një zgjedhje e LIRË, ne e mbrojmë me të gjitha mjetet që kemi në dispozicion [kjo është njëra prej tyre] për të drejtën e të gjitha grave të LIRA që të thonë ‘jo’ pa u gjykuar, përdhunuar, frikësuar, vrarë apo poshtëruar për këtë. MOTRA, unë besoj te ju.”

 

Postimi mori 14.000 pëlqime dhe u shpërnda më shumë se 15.000 herë.

Papa Françesku ka hapur rrugën për një përdorim më të hapur të mediave sociale, duke tërhequr 17.7 milionë ndjekës në llogarinë e tij @Pontifex Twitter që kur u krijua në vitin 2013.

 

Murgesha më e famshme italiane në mediat sociale është ndoshta Motër Cristina Scuccia, e cila fitoi versionin italian të The Voice në 2014. Motër Cristina, e cila lëshoi ​​një album të ri në mars, ka 26,900 ndjekës në Twitter./The Guardian-Bota.al

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *