Home»Lifestyle»Shendeti»Çfarë ndodh kur ju pini ujin e arrës së kokosit?

Çfarë ndodh kur ju pini ujin e arrës së kokosit?

Pirja e ujit të kokosit forcon sistemin tuaj imunitar dhe eliminon bakteret që shkaktojnë infeksionet e traktit urinar, gonorrea, sëmundje çamçakëz, si dhe viruset që shkaktojnë ftohjet, sëmundjet ngjitëse dhe tifo.

Ai do të pastrojë rrugët urinare dhe kanalet e fshigzës së urinës dhe do të ndihmonjë në eliminimin toksinave nga trupi. Uji i arrës së kokosit ndihmon për gurët në veshka duke e holluar urinën në mënyrë që kimikatet e ndryshme në veshka si, kalcium, fosfateve ose acidi i urinës, të pakësohen.

Për shkak të fibrës dietike, ai është gjithashtu i dobishëm për tretje. Pirja rregullisht e ujit të koskosit ndihmon në eliminimin e acidit të stomakut. Ai ndihmon njerëzit të humbin peshë edhe pse në rënien e nivelit të oreksit.

Nëse keni puçrra fytyre, lëkurë me vaj ose të thatë, ajo që duhet të bëni bëni është që të thithni me pambuk ujin e kokosit dhe ta aplikoni atë direkt në zonën e prekur dhe ai do të mbajë të hapur poret. Nëse përzjeni ujin e kokosit me vaj ulliri, ju mund të pastroni trupin dhe për të eleminuar parazitët e zorrëve.

Shumë ekspertë thonë se shumë probleme shëndetësore gjatë shtatzënisë mund të zgjidhen me ndihmën e ujit kokosit. Gratë shtatzëna duhet të pinë një gotë ujë kokosi çdo mëngjes për të balancuar elektrolite për të parandaluar hipertensionin (tensioni i lartë).

Një gotë uji kokosi është e mjaftueshme për të mbajtur lëkurën tuaj të hidratuar dhe rrezatuese gjatë tërë ditës. Gjithashtu, uji i kokosit do t’ju ndihmojë për të rifituar energjinë tuaj pas aktiviteve fizike. /Bota.al

 

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *