03/05/2018

Të gjthë kemi dëgjuar lajmin se Princ Harry dhe aktorja e Meghan Markle kanë bërë zyrtare fejesën e tyre. Pas ditëve të tëra thashethemesh dhe spekulimesh, Kensington Palace konfirmoi lajmin në Twitter. Ndërkohë që disa prej njerëzve ishin të zënë duke pyetur nëse do të fitonin ndonjë  ditë pushimi apo

Dy-vendëshi Sukhoi-30SM rrëzohet pas ngritjes nga baza ajrore Khmeimim në krahinën e Latakias. Një aeroplan luftarak rus është rrëzuar në Siri, duke vrarë në vend dy anëtarët e ekuipazhit të tij. Ushtria ruse tha se avioni dy-vendësh Sukhoi-30SM, u rrëzua të enjten në mëngjes pak minuta pas ngritjes nga  aeroporti

Google nderoi lindjen e një matematikani të madh gjerman, Johann Carl Friedrich Gauss me një doodle plot ngjyra. Gausi, një nga matematikanët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, lindi në 30 prill të 1777 në një familje të varfër të Brunswick-ut, në atë kohë pjesë e perandorisë së shenjtë

Tokio. Një ekip i kërkimit të tekstileve Toray duke përfshirë edhe qeverinë japoneze ka krijuar një qelizë ultra të hollë organike që mund të hekuroset falë rezistencës nga nxehtësia. Ky ekip ka për qëllim që ta tregtojë këtë qelizë duke e parë si një burim energjie për paisje që vishen

Gjithçka filloi me një foto të një fshatareje të varur në xhamin e një studioje fotografi në Fifth Avenue në Nju Jork. Fotoja në bardh e zi nuk tregonte ngjyrën e syve të gruas: jeshil si gruri jeshil dhe jeshil si limoni jeshil apo si smeraldi. Në një shtëpi në

Kur vjen puna tek të mësuarit se si të jemi pozitivë, të gjithë mund të mendoni se duhet të jeni më të lumtur se zakonisht. Gjithsesi, të jesh i lumtur dhe të jesh optimist, nuk janë gjithmonë e njëjta gjë. Ka një sërë mënyra se si mund të jesh pozitiv,