24/04/2018

Apple prezantoi Daisy-n, një robot që çmonton deri në 200 iphones në orë. Është pjesë e një iniciative që ka ndërmarrë sipërmarrja me qëllimin e prodhimit të produkteve të bazuara vetëm në materiale të riciklueshme ose të rinovueshme. Daisy ka disa përbërës të Liam-it, roboti i parë për të recikluar

Ky është parashikimi i shenjave të horoskopit për këtë javë. Sipas tij këto janë disa nga gjërat kryesore që do i ndodhin çdo shenje. Dashi Dashuria: Interesant dhe të papërmbajtshëm, çfarë doni më shumë? Me Marsin kontradiktor, energjitë do të bien, por Mërkuri ju ndihmon të shoqëroheni, të zgjeroni kontaktet

Pavarësisht humbjes ndaj Napolit, kampionati kalon ende nga Torino. Që titulli të përfundojë gjetiu, Juventusi duhet të gabojë ndërsa rivalët të prekin përsosmërinë në ndeshjet e mbetura. Maks Alegri është munduar të kuptojë atë që nuk funksionoi të dielën në mbrëmje dhe në një shpjegim për televizionin bardhezi ka deklaruar:

Sipas një studimi të kryer kohët e fundit, ngjashmëritë fizike mund të jenë shpjegimi se pse ne bëhemi miq me disa njerëz të caktuar. Studiuesit kanadezë të “Wilfrid Laurier University” në Ontario arritën në këtë përfundim pasi u kërkuan 356 studentëve, të cilët nuk e njihnin njëri-tjetrin, të ndiqnin një

“Idioti” është një ndër romanet më të ndërlikuara të Dostojevskit, tragjizmi i të cilit kalon përtej çdo parashikimi apo imagjinate të mendjes njerëzore. Vepra e ndarë në katër pjesë është mishërimi i parimeve krijuese të Dostojevskit, zotësia e të cilit arrin majat me rrëfimin e historisë së dhimbshme të princit

Sëmundja më e përhapur në planet ku   numri i të prekurve arrin në 350 milionë, është depresioni. Të paktën një milion persona vetëvriten si rezultat i prekjes nga ai.  Depresioni ka forma të ndryshme, që nga ai sezonal deri te ai reaktiv, që nga melankolia deri te forma e