Home»Magazine»Kinema & TV»E humbët ceremoninë e çmimeve “Oscar”? Ja lista e plotë e fituesve

E humbët ceremoninë e çmimeve “Oscar”? Ja lista e plotë e fituesve

Mbrëmjen e djeshme u mbajt ceremonia e 90 e shpërndarjes së çmimeve “Oscar”. Si çdo vit ceremonia ka nisur me parakalimin e yjeve në tapetin e kuq, dhe më pas të gjithë kanë zënë vend në “Dolby Theatre”, për ceremoninë e shpërndarjes së çmimeve. Filmi i cili është vlerësuar me më shumë çmime, ka qenë pikërisht “The Shape of Water”, i cili u vlerësua edhe si filmi më i mirë. Aktori më i mirë është shpallur Gary Oldman, për performancën e tij në filmin “Darkest Hour”, ndërsa aktorja më e mirë është shpallur Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri.

Fituesit e Çmimeve Oscar, sipas kategorive janë si më poshtë:

 

-Filmi më i mirë – The Shape of Water

-Aktori më i mirë – Gary Oldman – Darkest Hour

-Aktorja më e mirë – Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

-Aktori më i mirë mbështetës – Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

-Stilimi dhe Make up-i më i mirë – Darkest Hour – Kazuhiro Tsuji, David Malinowski & Lucy Sibbick

-Kostumografia më e mirë – Phantom Thread, Mark Bridges

-Dokumentari më i mirë – Icarus – Bryan Fogel dhe Dan Cogan]

-Muzika më e mirë – Dunkirk – Richard King and Alex Gibson

-Produksioni më i mirë – The Shape of Water, Jeff Melvin, Paul Denham Austerberry dhe Shane Vieau

-Filmi më i mirë në gjuhë të huaj – A Fantastic Woman (Chile)

-Aktorja më e mirë mbështetëse – Allison Janney – I, Tonya

Filmi më i mirë i animuar, me metrazh të shkurtër – Dear Basketball – Glen Keane dhe Kobe Bryant

 

-Filmi më i mirë i animuar – Coco

 

-Efektet më të mira vizuale – Blade Runner 2049 – John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert & Richard R Hoover

-Editimi më i mirë – Dunkirk – Lee Smith

-Filmi më i mirë aksion, me metrazh të shkurtër – The Silent Child – Chris Overton dhe Rachel Shenton

-Skenari më i mirë, i adaptuar – Call Me By Your Name – James Ivory

-Skenari më i mirë, origjinal – Get Out – Jordan Pele

-Kinematografia më e mirë – Blade Runner 2049

-Kënga më e mirë origjinale – Remember Me – Coco (Kristen Anderson-Lopez dhe Robert Lopez)

-Drejtori më i mirë i filmit – The Shape of Water – Guillermo Del Toro

 

-Fotografia më e mirë – The Shape of Water

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *