11/03/2018

Çdokush dëshiron të jetë i suksesshëm në jetë. Njerëzit duan të jenë të pasur, të kenë shumë miq, të bëhen të famshëm. Gjithsesi, po sikur në vend që të bëhesh i pasur dhe me shumë lekë, të bëhesh i pasur me praninë e familjarëve dhe njerëzve që të duan? Po

“Të kesh një sjellje mendore pozitive do të thotë të kërkosh se si ta bësh diçka, në vend që të thuash që ajo nuk mund të bëhet”. – Bo Bennett “Ne nuk i shohim gjërat se si janë, por se si jemi ne në ato momente”.  – Anais Nin Të

Edhe pse ju e pëlqeni dëborën, motin e ftohtë dhe të gjitha gjërat e dimrit, s’mund të mohoni ndjesinë euforike kur lulet fillojnë e çelin dhe moti ngrohet. Kulturat e kanë festuar kalimin nga dimri në pranverë qysh në krye të herës. Canadian Tulip Festival Origjina e këtij festivali daton

Një çantë me 54 duar të prera u shfaq në një rrip toke në lumin jashtë qytetit të Khabarovsk –it në Rusi. Hetuesit thonë se nuk është vepër e një vrasësi serial, por një rezultat i një neglizhence ilegale. Sipas “The Siberian Times”, zbulimi rrënqethës u krye nga peshkatarët vendas

Hoteli “Castel Dracula”, i ndërtuar në vendin ku shkrimtari irlandez, Bram Stoker, vendosi në romanin e tij kështjellën e të famshmit vampir, ka dalë në shitje për 7 milionë euro. Hoteli është ndërtuar mes 1973 dhe 1986 me elemente arkitekturore që i japin një pamje mesjetare dhe është ende një

Një kërkim pioner i një ekipi neuroshkëncëtarësh nga universiteti i Miçiganit ka arritur në përfundimin se të kalosh shumë kohë në dhoma ose zyra me pak dritë mund të ndryshojë strukturën e trurit dhe të dëmtojë aftësinë tonë për të mësuar dhe kujtuar. Shkencëtarët studiuan trurin e minjve afrikanë, që