Home»Lifestyle»Shendeti»Vitaminat që sigurojnë bukuri dhe shëndet: Mësoni cila për çfarë është e mirë!

Vitaminat që sigurojnë bukuri dhe shëndet: Mësoni cila për çfarë është e mirë!

Vitamina E u jep flokëve shkëlqim dhe dendësi, ndërsa B12 është furnizues kryesor i energjisë në organizëm.

Vitaminat janë shumë të rëndësishme për organizmin tonë. Roli i tyre është ngushët i lidhur me shëndetin tonë, por edhe me bukurinë.

Megjithatë, nuk është punë e lehtë të përcaktohet cilat vitamina për çfarë janë të mira, andaj mu për këtë arsye ne po ndajmë me ju informacionet e dobishme,  transmeton Telegrafi.

Flokët, lëkura dhe thonjtë:

1. Vitamina B rrit flokët, zbukuron lëkurën dhe forcon thonjtë.

2. Zinku për flokë më pak të thinjur.

3. Vitamina D: ndihmon rritjen e flokëve.

4. Vitamina E: u jep flokëve shkëlqim dhe dendësi.

5. Vitamina B3: stimulon qarkullimin e gjakut dhe bashkë me këtë edhe rritjen e flokëve.

6. Magnezi: flokëve u jep fortësinë. Hekuri: ka rolin në rritje të flokëve.

Bimë të dobishme: hithra, aloja dhe borziloku.

Energji:

1. Vitamina B12

2. Acidi folik

3. Koenzima Q10

Kujtesë:

1. Omega 3

2. Vitamina A

3. L tirozina

4. L karnitina

Gjumë:

1. Melatonina

2. Magnezi

3. Vitamina B3 dhe Vitamina D

Gjumi cilësor është me rëndësi të jashtëzakonshme për funksionim të mirë të organizmit dhe për shëndetin. Mungesa e vitaminave shkakton pagjumësinë dhe gjumë të ndërprerë.

Bimë të dobishme: kamomili, maniola lule madhe, valeriana dhe kulpra.

Dieta dhe sistemi i imunitetit:

1. Vitaminat: B1, B3, B6, C, E, A dhe D.

2. Hekuri. Seleni. Zinku.

Është e njohur që vitaminat kanë ndikim në sistemin e imunitetit, mirëpo është me rëndësi të dihet roli i tyre i lidhur edhe me suksesin e dietës.

Bimë të dobishme: lulequmështorja, kordicepsi dhe kërpudha çaga.

Vitaminat mund t’i gjeni në artikuj të ndryshëm, mirëpo nëse keni mungesë të madhe merrni suplemente. Me rëndësi është që të dinë saktësisht se çfarë kërkoni. /Telegrafi/

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *