24/02/2018

Michio Kaku, një nga shkencëtarët më të njohur dhe të respektuar, është një fizikan teorik i angazhuar për vite në studimin e teorisë së fijeve, për të cilat ishte i pari që themeloi një formulim preciz në lidhje me teorinë e fushës. Shkencëtari ka deklaruar se ka gjetur provën për

Këtë shkrim dua ta nis me titullin e një romani që kam lexuar, por që pohon të kundërtën, se dashuritë e mëdha nuk veshin fustane nusërie. Një temë e tillë është ndër ato më të shpeshtat, që diskutohen kudo : në punë, në rrethet tona shoqërore, apo edhe në rrjetet

Stresi ndikon në ritmin e rrahjeve të zemrës sonë. Për shembull, në EKG, rrahjet e zemrës së qetë janë valë butësisht të barabarta. Nga ana tjetër, zemra nën stres, lë linja kaotike, disharmonike. Kjo ndikon edhe tek truri, për pasojë, personi më nuk mundet as të mendojë qartë. Por, si

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Shkurt 2018 “Le Temps” ka botuar, të enjten e 2 majit 1901, në faqen n°2, një shkrim mbi Kongresin shqiptar të Napolit dhe vendimet e marra prej tij. Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellë, në shqip, rrëfimin e plotë

“Aktorët e rinj po krijojnë një ambient më shumëpolar dhe kompleks në Oqeanin Indian” Nga David Brewster/ Mjedisi strategjik në Oqeanin Indian po ndryshon me shpejtësi. Vitet e fundit kemi parë rivalitet strategjik midis të fuqive të mëdha si Kina dhe India, ndërsa ato zgjerojnë rolet e tyre në rajon.

Më poshtë, një analizë e Deutsche Welle mbi atë që po ndodh sot në Lindjen e Mesme  Në luftën e Sirisë janë përfshirë shumë vende të tjera – jo vetëm regjimi i Assadit dhe kundërshtarët e tij. Interesa të tyre kanë edhe Irani, Arabia Saudite, Rusia, SHBA… Irani: Mbështetësi më