Home»Histori»Portreti i rrallë i Gjergj Kastriotit Skënderbeut me shpatë në dorë dhe helmetën pranë këmbëve (Viti 1660)

Portreti i rrallë i Gjergj Kastriotit Skënderbeut me shpatë në dorë dhe helmetën pranë këmbëve (Viti 1660)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Janar 2018

Në fillimin e veprës me titull “Scanderbegus hoc est vita et res strenue feliciterque gestae, Georgii Castrioti, Epiri regis, ob magna facta Scanderbegi dicti, contra Turcarum immanitatem & perfidiam, …” të autorit Georgio Bartholdo Pontano, gjejmë një portret të rrallë të heroit tonë kombëtar, të cilin, Aurenc Bebja, e ka sjellë për publikun shqiptar, nëpërmjet blogut të tij  “Dars (Klos), Mat – Albania”:

Burimi: Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania

https://www.darsiani.com/la-gazette/portreti-i-rralle-i-gjergj-kastriotit-skenderbeut-me-shpate-ne-dore-dhe-helmeten-prane-kembeve-viti-1660/

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *