12/01/2018

Duke shmangur këto tre zakone, ju do të zgjidhni të jetoni një jetë pa limite.  “Nëse vendosni gjithmonë limite në gjithçka që bëni, fizike apo jo, ato do të përhapen në punën dhe në jetën tuaj. Nuk ka limite. Nuk ka vende të sheshtë. Nuk duhet të rrini në një

Nga Aurenc Bebja* Francë – 12 Janar 2018 Gazeta franceze, “Ce Soir”, ka botuar, të martën e 11 prillit 1939, në faqen n°3, gjashtë kërkesat e Italisë fashiste për të sunduar Shqipërinë, të refuzuara asokohe nga Mbreti Zog. Blogeri Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, sjell

Liberalizmi pretendon të jetë neutral, por në të vërtetë është antikulturë. Ai i shkëput njerëzit nga natyra, komuniteti, tradita dhe vendi. I shkëput nga koha. “Mirënjohja për të shkuarën dhe detyrimet për të ardhmen, zëvendësohen nga një ndjekje pothuaj universale për kënaqësinë e momentit” Nga Dejvid Bruks Nju Jork Tajms

Rrjeti social Facebook po teston që brenda aplikacionit të ofrojë një rubrikë të re, e cila do të përbëhet tërësisht nga lajmet lokale, ngjarjet dhe njoftimet. Sipas ReCode, përcjell Telegrafi, kjo hapësirë do të quhet “Today In”. Burimet e informacionit do të kontrollohen nga njerëzit, ndërsa inteligjenca artificiale do të

Komisioni Evropian (KE) sot njoftoi se do të investojë 1 miliard euro në zhvillimin e kompjuterëve me performancë të lartë deri në vitin 2020, në një përpjekje për të garuar me Shtetet e Bashkuara dhe Kinën. “Kina po vrapon, SHBA-ja po vrapon, ne po vrapojmë. Ne duhet të vrapojmë pak

Dashi Ndonjëherë rrezikoheni përmes komunikimit tuaj aspak të mirë dhe të pakëndshëm, por ju e dini që partneri/ja juaj ju toleron gjithmonë. Bëni mirë që edhe ju t’ja ktheni me të njëjtën monedhë. Beqarët do të rifitojnë entuziazmin e humbur. Në punë vazhdoni pa marrë hapa të rrezikshëm dhe reflektoni