December 2017

Që nga viti 1990 britanikja TC Candler zgjedh listën e “100 fytyrave më të bukura në botë”. Këtë vit e kryeson këtë listë aktorja dhe këngëtarja, modelja filipinase Lisa Soberano. Ky  është viti i tretë që Soberano shfaqet në këtë listë. Para dy vitesh zuri vendin e gjashtë, vjet arriti

Dy ditë nga përfundimi, kapiteni gjerman Ernst Lindemann derdhi një lot dhe me një lëmsh në grykë u tregoi oficerëve një mesazh që sapo kishte mbërritur nga Berlini. “Führeri u kujtua që sot është ditëlindja ime. Shikoni mesazhin e urimit.” Lindemann po jetonte moment të bukura, komandonte Bismarkun, makinën e fuqishme

Ky është një nga testet më interesante të inteligjencës që mund të gjeni në internet. Ne do t’ju tregojmë një imazh sot (është një iluzion optik), por aty ka një vajzë të fshehur. Vetëm 5% e njerëzve janë në gjendje ta shohin atë në më pak se 10 sekonda, që

Pas turbulencave dhe tensioneve të 12 muajve të fundit, 2018 mund të jetë viti që mund të shkundë gjithçka: negociatat për Brexit mund të prodhojnë një plan real, status quo-ja në Korenë e Veriut mund të marrë fund, dhe zgjedhjet lokale nga India në SHBA, mund të ofrojnë referendume për

Skeptikët ndaj filozofisë kanë një tendencë ta përçmojnë këtë fushë, si të padobishme. “Ç’kuptim ka?”, pyesin ata, duke mbledhur supet për idetë më të mëdha në historinë e njerëzimit. Përveç ndjekjes intelektuale të të vërtetës etj., një element i rëndësishëm i filozofisë është se ajo i jep formë botës përreth

Revista Science ka publikuar 10 zbulimet shkencore më të rëndësishme për vitin 2017. 1- Përplasja e yjeve. Në vitin 2017 zbulimi më i madh i realizuar ishte observimi për herë të parë në histori të shkrirjes së dy yjeve të neutroneve përmes valëve gravitacionale. Në bashkëpunim me Toros (Transient Optical