Home»Horizonti.al»Shkence»Shkencëtarët kanë parë objektin e parë të huaj që fluturon përmes sistemit tonë diellor.

Shkencëtarët kanë parë objektin e parë të huaj që fluturon përmes sistemit tonë diellor.

Një objekt i çuditshëm në formë guri ngjyrë i kuq ka humbur nëpër Rrugën e Qumështit për qindra milion vjet, duke mos u bashkuar me asnjë sistem yjor. Më pas ai ka fluturuar përmes sistemit  tonë, duke i lejuar shkencëtarët të kenë një vështrim në objektin e parë alien, që ata kanë parë ndonjëherë.

“Për dekada kemi teorizuar se objekte të tilla ndëryjore janë atje dhe tani – për herë të parë – kemi dëshmi të drejtpërdrejta se ekzistojnë”, tha Thomas Zurbuchen, administrator i asociuar për Drejtorinë e Misionit të NASA-s në Uashington. “Ky zbulim  historik është duke hapur një dritare të re për të studiuar formimin e sistemeve diellore përtej vetes tonë.”

Një teleskop në Havai, i projektuar për të identifikuar Objekte Afër-Tokës (NEOs), kapi asteroidin më 19 tetor si një pikë të zbehta të dritës që lëvizte nëpër qiell. Vëzhgime të mëtejshme të ndjekura dhe llogaritjet orbitale treguan përtej dyshimit se objekti kishte origjinën nga jashtë sistemit diellor. Duke u zhvendosur në 95,000 kilometra në orë, Oumuamua fillimisht mendohej se kishte udhëtuar nga ylli i ndritur Vega, 25 vite dritë larg në konstelacionin verior të Lyra.Por Vega nuk ishte as afër pozicionit të tij aktual 300.000 vjet më parë, kur udhëtimi i saj ka filluar.

Kjo ka bërë që shkencëtarët të spekulojnë se asteroidi është një endacak ndëryjorësh që ka udhëtuar ë sistemin tonë diellor. Ata  sugjerojnë se mund të ketë një përmbajtje të lartë metali dhe nuk ka sasi të konsiderueshme uji ose akulli. Sipërfaqja e saj është errët dhe e zbehur nga ndikimi i rrezeve kozmike gjatë miliona viteve.

Dr. Olivier Hainaut, nga ESO në Garching të Gjermanisë, tha: “Ne po vazhdojmë të vëzhgojmë këtë objekt të veçantë dhe shpresojmë që të përcaktojmë më saktë se nga ka ardhur dhe ku do shkojë në turneun e saj nëpër galaktikë”./Bota.al/

 

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *