Home»Magazine»Kulture»Pas 100 vitesh, zbulohet piktura e humbur e admiralit Lord Nelson

Pas 100 vitesh, zbulohet piktura e humbur e admiralit Lord Nelson

Një pikturë e humbur e admiralit Lord Nelson ku ai shfaqet me  dhëmbët e tij të fytyrës dhe vetullat e zhdukura është zbuluar së fundmi pasi ishte zhdukur përpara 100 vitesh.

Pjesë e një serie portretesh të admiralit të famshëm të pikturuar nga artisti italian Leonardo Guzzardi në vitin 1799, piktura u pa publikisht në një artikull të gazetës më 1897.

Ajo u rizbulua nga një koleksion privat amerikan nga tregtari i arteve dhe prezantues i programit BBC Fake or Fortune, Philip Mold.

Në gjetjen e pikturës, ai gjeti vetullën e zhdukur të Nelson dhe disa nga dhëmbët që ai humbi në Betejën e Nilit më 1798 të cilat  ishin pikturuar.

Plagosjet për heroin më të famshëm të Marinës Mbretërore u shkaktuan nga metalet fluturuese gjatë betejës dhe ishin një pjesë shumë e rëndësishme e karakterit origjinal të Guzzardi-ut.

Mold e solli pikturën përsëri në Angli për restaurim, që përfshinte heqjen e bojës për të mbuluar dhëmbët e heroit detar. Ai tha: “Kjo ishte si një operacion plastik i kthyeshëm për të zbuluar historinë e humbur.”

Ky version i ngjashmërisë së Nelson ka interes të mëtejshëm, duke qenë në pronësi të kolektorit Alfred Morrison, i cili gjithashtu zotëronte korrespondencën e famshme midis Nelson dhe zonjës së tij Lady Hamilton.

Piktura do të shfaqet në galerinë Philip Mold & Co në Londër nga e hëna dhe është në shitje për një sasi të pazbuluar. Krahas pikturës, do të shfaqet një rekreacion i chelengk diamanti, një formë e dekorimit ushtarak, i cili zbukuron kapelen e Lordit Nelson në foto. Origjinal ishte vjedhur nga Muzeu Detar Mbretëror më 1951. / Bota.al

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *