Home»Enciklopedike»Mos i humbni! 11 fakte shumë interesante për trupin tonë

Mos i humbni! 11 fakte shumë interesante për trupin tonë

Teshtima udhëton me 161 km/orë

Trupi ynë lëshon mjaftueshëm energji në 30 minuta, sa për të ngrohur 2 litra ujë

Truri përdor të njëjtën sasi energjie, sa një llambë 10-vatëshe

Acidi i stomakut është aq i fortë, sa mund të shpërbëjë edhe brisqet

Impulset nervore udhëtojnë nga dhe drejt trurit, me shpejtësi 175 km/orë

Një qelizë e trurit të njeriut mund të mbajë pesë herë më shumë informacion, se sa ëikipedia

Shumica e fëmijëve lindin me sytë blu

Organi më i madh i brendshëm është zorra e hollë

Bebet lindin me 300 kocka. Të rriturit kanë 206 kocka

Kur bëjmë vetëm një hap ne vëmë në përdorim 200 muskuj

Ne e “hedhim” dhe e rrisim sërish lëkurën, çdo 27 ditë. / Bota.al

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *