Home»Lifestyle»Shendeti»Droga apo alkooli kush është më i dëmshëm? Flasin ekspertët

Droga apo alkooli kush është më i dëmshëm? Flasin ekspertët

Midis drogës dhe alkoolit ekspertët kanë një përgjigje se kush ju bënë më shumë dem , dhe nuk është ajo që mendoni.

Një përmbledhje e plotë e studimeve nga ekipi në IFLScience duket se tregon se kanabisi nuk është aq i keq për ju sa alkooli. Është gjithashtu shumë më pak problematike.

Për shembull, një studim i efekteve të drogës dhe alkooli tek 8,000 amerikan zbuloi se 15% e personave klasifikoheshin si të varur nga alkooli, ndërsa 9% ishin të varur nga droga.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, pija alkoolike mendohet të kontribuojë në 3.3 milion vdekje në të gjithë globin çdo vit. E cila, krejtësisht, barazohet me një person që vdes çdo 10 sekonda.
Kur bëhet fjalë për implikimet aktuale të shëndetit, faqja thotë se gjërat nuk janë ende aq bindëse sa duhet. Alkooli ka qenë prej kohësh i lidhur me sëmundjen e gojës dhe kancerit të mëlçisë, ndërsa gjaku mendohet se ka disa përfitime shëndetësore.

Kjo faqe citon një studim të famshëm të kryer në vitin 2010 nga organizata bamirëse dhe hulumtuese Drugs Science. Ata vendosën se alkooli ishte droga më e rrezikshme në botë pasi mori parasysh që kryente gjashtëmbëdhjetë dëmtime të ndryshme . Kjo përfshinte dëmtimet individuale dhe dëmtimin e shoqërisë në tërësi.

Heroina dhe kokaina ishin të renditura në vendin e dytë dhe të tretë në listë, megjithëse përbënin një rrezik më të madh për përdoruesin individual, ato kanë më pak ndikim në pjesën tjetër të shoqërisë./Bota.al

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *