28/11/2017

Njohuritë tona na kanë bërë cinikë. Zgjuarsia jonë na ka bërë të ashpër dhe të pasjellshëm. Ne mendojmë shumë dhe ndiejmë pak. Më shumë se për makineri, ne kemi nevojë për humanizëm. Më shumë se për zgjuarsi, ne kemi nevojë për mirësi dhe xhentilesë. Pa këto cilësi, jeta do të

Spitali Saint-Louis në Paris ka arritur t’i shpëtojë jetën një të riu që ka pësuar djegie në masën 95% të trupit, falë transplantit të lëkurës nga vëllai i tij binjak. Kjo është hera e parë në botë që realizohet një transplant i tillë plotësisht integral. Mjeku që ndoqi këtë proces,

Daniel Amos është një djalë i ri, i cili ka frymëzuar miliona njerëz anembanë botës me fjalimet e tij përmes rrjeteve sociale. Ai është më tepër i njohur në rrjetin social Facebook, ku numëron mbi 10.5 milionë ndjekës, të cilët e komentojnë vazhdimisht në postimet e tij inkurajuese. Në vijim

Bëhet fjalë për një software për të shpëtuar jetë njerëzore. Një teknologji me zbulim proaktiv të një inteligjence artificiale do të skanojë të gjitha mesazhet e Facebook-ut në kërkim të mendimeve vetëvrasëse dhe kur është e nevojshme do t’i dërgojë përdoruesit në risk burime të shëndetit mendor ose miqve të

Ndërsa vazhdojnë kërkimet në zonë e gjirit të San Jorge (San Horhe) dhe situata është gjithnjë e më kritike, këtë të hënë u bë e ditur cili ishte komunikimi i fundit i nëndetëses ARA San Juan përpara se të humbte kontaktin. Mesazhi i përket orës 8:52 të së mërkurës datë

Këtë të dielë u prezantua stadiumi i parë i çmontueshëm për Botërorin 2022. Komiteti i lartë për Dorëzimin dhe Trashëgiminë, organizata përgjegjëse për infrastrukturën për Kupën e Botës Fifa Katar 2022, prezantoi stadiumin me emrin Ras Abu Aboud. Stadiumi ka një koncept të guximshëm dhe inovator, plotësisht unik krahasuar me