18/11/2017

Nga Aurenc Bebja* Francë – Nëntor 2017 Gazeta franceze, “L’Intransigeant”, ka botuar, të mërkurën e 31 marsit 1937, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me vendimin historik të Mbretit Zog për heqjen e “çarçafit – ferexhesë” nga gratë shqiptare. Si u prit ky vendim në Tiranë dhe në mbarë Shqipërinë ?

Motorola së fundmi ka ardhur me disa ndryshime duke u kthyer në botën e tabletëve me modelin e ri Moto Tab, i cili nuk ka ndonjë karakteristik  edhe aq impresionuese. Kjo pajisje do të përdor sistemin operativ Android 7.1 dhe ka procesor Snapdragon 625. Ajo ka 2GB RAM memorie dhe

Për pak ditë mbretëresha Elizabeth II e Britanisë së Madhe dhe Princ Philip do të festojnë plotë 70 vjet nga martesa e tyre. Ajo  ka qeverisur për 65 vjet, dhe do të festojë të hënën 70 vjetorin e martesës me Princin Philip. Monarkja britanike u martua me oficerin e marinës,

“Njerëzit e zgjuar mësojnë nga gabimet e tyre, kurse njerëzit e mprehtë mësojnë edhe nga gabimet e të tjerëve” Si të kanë trajtuar kur ke bërë gabime? Të kanë dënuar, pavarësisht se ke kërkuar falje, apo të kanë pyetur se si mund t’i zgjidhësh ato duke mësuar prej tyre? Ka

“Përpara se t’i hysh rrugës së hakmarrjes, hap dy varre”, thoshte Konfuci i mençur. Ose: “Nëse mendon për një vit, mbill një farë; nëse mendon për dhjetë vjet, mbill pemë; nëse mendon për 100 vjet, mëso njerëzit.” Urtësinë mund ta mësojmë me tre mënyra: Së pari, përmes reflektimit, që është

Nr.5 është ndoshta më i rëndësishmi. S’duhet ta harroni asnjëherë Budallallëku ka disa konstante, dhe sipas ekspertëve ai u përgjigjet 5 ligjeve: 1) Secili prej nesh, gjithmonë e nënvlerëson numrin e budallenjve në qarkullim. 2) Mundësia që një person të jetë budalla, është e pavarur nga çdo tipar tjetër (arsimi,