01/11/2017

CIA ka nxjerrë mijëra dokumente, video, audio dhe fotografi të konfiskuara në maj 2011 gjatë sulmit nga forcat speciale amerikane, gjatë të cilit Osama Bin Laden u vra në Abotabad, në vendstrehimin e tij. Dosjet voluminoze, më shumë se 500GB, përfshijnë letrat e ‘Sheikut të terrorit’, komunikimet familjare, fotografi e

Ministri britanik i Mbrojtjes Michael Fallon ka dhënë dorëheqjen pas akuzave për ngacmime seksuale dhe sjellje të pahijshme, që e kanë prekur atë së bashku me eksponentë të tjerë konservatorë dhe anëtarë të qeverisë së Theresa May. Lajmin e përcjell BBC.

Kimistja polake që s’mund të frekuentonte universitetin, fizikantja hebree që urrehej nga nazistët, matematikania gjermane që askush nuk e donte, kristalografja angleze që ia vodhën zbulimin, ylli i Hollivudit që ishte inxhiniere ushtarake dhe teoricienia serbe që eklipsua nga i shoqi. Këto janë 6 gratë e shkencës që i hapën

Billboard ka dhënë çmimin e 2017 “Gruaja e Vitit”, dhe emri i saj është Selena Gomez. Ajo i është bashkuar një liste prestigjioze grash të njohura si Beyoncé, Pink, Taylor Sëift dhe Lady Gaga, që nga debutimi një dekadë më parë. “Jo vetëm Selena po fluturon në renditje këngësh, por

Donald Trump Jr e ka mbajtur në familje kostumin e Halloween. Kur erdhi koha që banorët e Nju Jorkut të dilnin të kërkonin ëmbëlsira të martën mbrëma, djali më i madh i presidentit Trump zbuloi kostumin e tij. Zonja e zotërinj, Donald Trump Jr. do të bëhet si babai i

Lady Gaga zgjodhi personazhin e Eduard Duargërshërës për Halloween këtë vit. Këngëtarja e Bad Romance veshi një xhaketë të bardhë, çizme të larta, një paruke dhe sigurisht duart prej gërshëre të personazhit. Një ekip i tërë u përpoq ta bëjë Lady Gagan të duket si personazhi i famshëm i Tim