31/10/2017

Ekspertët kanë zbulur një portret sekret të Merit, mbretëreshës së Skocisë, nën një pikturë tjetër. Një egzaminim me rreze X shfaqi një portret të pambaruar të mbretëreshës skoceze që mbretëroi mes viteve 1542-1567. Ajo u akuzua për tradhti kundër mbretëreshës Elisabet I e Anglisë dhe iu pre koka në kështjellën

Një ekspeditë në Mianmar, në Kinë ka zbuluar një lloj orkideje në veri të Mianmarit. Gjinia Coelogyne në familjen e orkideve ka pothuaj 200 lloje të tilla. Më shumë se 10 specie të reja dhe 40 regjistrime të Orchidaceae i janë shtuar florës së Mianmarit qysh prej 2001. Gjatë ekspeditës

Një shkrim nga Laura Seal për Decanter.com, hedh dritë mbi ecurinë e tregtimit të verave gjithnjë të kuotuara, të mira e të shtrenjta, apo “fine wines”, siç quhen shpesh. Një lexim interesant për  lexues-shijuesin tipik të “Nunc est Bibendum”, por edhe për atë  me tipare investitori. Çmimet e verërave të

Pasi siguroi kualifikimin në botërorin rus, duke renditur Francën në vendin e parë, Didier Deschamps ka marrë një ‘dhuratë’ nga Federata e tij. Trajnerit të kombëtares franceze i është rinovuar kontrata, deri në vitin 2020, duke i besuar atij edhe evropianin e ardhshëm. Lajmi u bë i ditur nga vetë

Thomas Strakosha është portieri më i ri i kombëtares Shqiptare, por ka treguar një talent të madh. Mosha e tij e vogël nuk e pengon që të tregoj atë që di të bëj më mirë, të mos lejoj që të pësoj gola. Këtë gjë ai po e bën më së

Kur në 14 gusht të 1944 Ana Franku dëgjoi një goditje të thatë muri e kuptoi se diçka po ndodhte. Nuk ishte një tingull i zakonshëm në atë vend sekret. Këtë zhurmë e kishte dëgjuar pak muaj më parë kur Gestapoja kishte inspektuar ndërtesën, ku jetonte e fshehur nga nazistët,