27/10/2017

Sofia është një robot me formë njerëzore e krijuar nga Hanson Robotics. U prezantua në mars të vitit 2016 dhe pas një viti është roboti i parë që mori nënshtetësinë saudite. Androidi i dha një intervistë gazetarit Andrew Ross Sorkin të CNBC për “Future Investment Initiative,”  në Riad. “Dua të

Bota arabe gjithnjë e më shumë po zgjidhet si një vend turistik, madje po kthehet edhe në një vend me inovacion dhe teknologji të lartë. Arabët po i shtojnë ambiciet e tyre dhe këtë herë në disa qytete jashtë realitetit tonë të përditshëm. Qyteti ekonomik i  mbretit Abdala.  KAEC-I (King

Mendimet e një Profesori të Universitetit “Queen Mary në Londër”. Disa mendojnë se rreziqet e armëve bërthamore janë të ekzagjeruara. Por kjo panoramë ofron një skenar krejt të ndryshëm Nga David McCoy Betimi Presidentit Donald Trump për të goditur Korenë e Veriut me “zjarr dhe me tërbim ashtu si bota

Çizmet  velvet janë një prej trendeve që do të dominojnë fuqishëm këtë sezon. Ato një tendencë që nuk kanë ndër mend të zbehet edhe për disa sezone pasi kanë qenë më të preferuarat nëpër  pasarelat  e Parisit dhe Milanos. Me të gjitha ngjyrat, që nga më të ndezurat deri tek

Shatërvani   i kryeqytetit italian,Fontana di Trevi është një prej vendeve më të vizituara nga turistët në Romë, ai së fundmi mori ngjyrë të kuqe kur një burrë hodhi bojë në basenin e saj kryesor. Të huaj e rezidentë i shpërndanë me shpejtësi në mediat sociale pamjet e objektit të famshëm

Një  grup prej 70 deputetësh të Parlamentit Europian është zotuar se do të heqin direktivën e ndryshimit të orës që ndodh dy herë në vit. Eurodeputeti i djathtë çek Pavel Svoboda shprehet se hulumtimet shkencore kanë treguar se 20% e popullsisë vuajnë nga probleme shëndetësore për shkak të ndryshimit të