18/10/2017

Edhe Izraeli po përgatitet të dalë nga Unesko, menjëherë pas vendimit të SHBA-ve si anëtar i përhershëm i këtij entiteti. Kryeministri Benjamin Njetanjahu, ka udhëzuar qeverinë për përgatitjen e dokumentacionit për të ndjekur hapat e vendimmarrjes së SHBA-ve. “Uneskoja është kthyer në një teatër absurd, ku deformohet historia në vend

Një studim i ri hedh dritë mbi popullatën që banonte në ishull në mes të Paqësorit. Statujat e gurta monolitike, 887 të tilla, të ngritura nga Rapa Nui, popullata vendase, gjithmonë kanë tërhequr vëmendjen në ishullin e Pashkës (Easter Island). Këto monumente të quajtura Moai, janë trashëgimia që kjo popullatë

Oferta Netflix është aq e zgjeruar dhe e shumëllojshme, saqë mundet të kënaqë me të vërtetë të gjitha shijet, por nuk ka dyshim se në mesin e shumë serive televizive për të cilat platforma ka të drejtat e shpërndarjes, ka disa që kanë arritur të krijojnë fansa të paepur. Ju

Vajza 28 vjeçare u antarësua në byronë politike të Partisë Punëtore të Koresë, një nga postet më të pushtetshme të regjimit hermetik komunist. Ajo është një nga njerëzit më të afërt të diktatorit, megjithatë dihet shumë pak për të Emërimi i Kim Yo Jong-ut, motrës së diktatorit të Koresë së

Ajo vdiq në sytë e bashkëshortit dhe djalit të saj, së bashku me shpërthimin e makinës, por ai i Daphne Caruana Galicia – gazetarja dhe blogerja malteze që kishte hetuar korrupsionin e pushtetit lokal – nuk ishte një aksident. Corriere della Sera ka dëgjuar dëshminë e një mikeshe dhe ish

Përplasjet politike dhe shfaqja e qytetërimeve të tjera kanë ndikuar padyshim shumë në rënien e të shumëstudiuarit, Egjiptit të lashtë, por një studim i ri arkeologjik, botuar në revistën Nature Communications dhe kryer nga Universiteti i Yale, ka gjetur se origjina e fenomenit që ka ndryshuar fizionominë e shekujve të