14/10/2017

Gruaja e parë dhe e tretë e Presidentit Trump mbetën të mbërthyera në një luftë për titullin e “zonjës së parë”, pas Ivana Trump tha në një intervistë se ajo dhe ish bashkëshorti Donald janë ende shumë të afërt dhe se flasin një herë në dy javë. Biznesmenia çeko-amerikane tha

“A duan vërtetë republikanët ta luajnë këtë lojë?”, pyet Tina Brown në NYTimes.com. Weinstein sapo është shkarkuar me turp. Çfarë propozojnë ata që të bëjmë,  me ngacmuesin seksual serial në Shtëpinë e Bardhë?” Nëse duam të emërtojmë dhe turpërojmë grabitqarët seksualë, shkruan Dan McLaughlin në NationalReview.com, le të mos harrojmë

Një burrë nga Wyoming i cili u arrestua për intoksikim publik, i tha policisë se ishte dërguar nga e ardhmja për të paralajmëruar njerëzimin për një pushtim të afërt të alienëve. Kur policia arrestoi Bryant Johnson, 27 vjeç, ai kërkoi të fliste me “presidentin” e qytetit. Më pas ai pretendoi

“Çfarë është kjo që sapo ndodhi në Katalonjë?”, pyeste Lola García në të përditshmen e Barcelonës “La Vanguardia”. Të gjithë sytë ishin drejtuar tek udhëheqësi katalanas Carles Puigdemont, pas referendumit të pavarësisë së rajonit në fillim të këtij muaji, ku më shumë se 90 përqind e votave ishin hedhur në

Qeveria hungareze ka nisur një fushatë propagandistike kundër miliarderit hebre-amerikan George Soros, për të fuqizuar agjendën e vet nacionaliste, shkruan Matyas Gyozo në “Ora”. Tetë milion hungarezë kanë marrë një anketë në postën e tyre, ku u kërkohet opinioni i tyre në lidhje me atë që qeveria e quan “PLani

Nga Filip Boll Në një ishull në brigjet e Botës së Re – dikur ende një vend i largët dhe joshës – “ndodhet” një qytet-shtet ideal i quajtur Utopia, krijimi imagjinar i burrështetasit dhe filozofit anglez Thomas More në vitin 1516. I frymëzuar nga Republika e Platonit (rreth vitit 380