06/10/2017

Që nga viti 1901 nga tani Çmimi Nobel i është dhënë 900 personave. Duke përdorur të dhënat e databezit të Fondacionit të Nobel nga viti 1901 deri më 2016, National Geographic ka zbuluar disa sekrete që qëndrojnë pas çmimit të famshëm. Shtetet e Bashkuara udhëheqin botën në Nobel  falë emigrantëve: Shtetet

Zonat malore në Veri dhe Lindje të vendkt do të pushtohen nga reshje dëbore pas mesnate. Lajmi bëhet i ditur nga Meteoalb.  Temperaturat në zonat e thella malore gjatë orëve të para të së shtunës, ulen nën 0°C, në zona të veçanta deri – 4°C. “Meteoalb” ka publikuar edhe ‘hartën e

Edhe një shkak i parëndësishëm i punës mund të kontribuojë për të dëmtuar një mit. Kjo po ndodh në Shtetet e Bashkuara për një ikonë te kohës sonë, i tille qe kur ishte akoma në jetë, e akoma më shumë po bëhet pas vdekjes në vitin 2011. Bashkë-themeluesi dhe pastaj

Sokol Kushta u kthehet pas kujtimeve. Legjenda e futbollit vlonjat sjell në kujtime ndeshjen e 22 shtatorit 1993. Në një prononcim për “Panorama Sport”, Kushta flet për emocionet, udhëtimin e gjatë deri në Tiranë dhe golin që i ka shënuar Spanjës. Ai analizon edhe ndryshimet mes dy kohëve. “Spanja ka

Duke i mëshuar idesë së hekurit dhe çelikut, u bë e mundur që të liheshin pas krahëve shekuj të tërë me konflikte. Krijuesi ishte Jean Monnet, politikani francez që sipas Keynesit “e shkurtoi me një vit Luftën e Dytë Botërore”. Duke vepruar i vetëm, me bashkëpunimin e pak miqve Lufta

ALARMI – Një valixhe e dyshimtë është gjetur pranë ambasadës amerikanë në Tiranë. Ambasada ndodhet në rrugën e Elbasanit e cila është një nga zonat më të populluara të kryeqytetit, duke qenë se ka edhe një prezencë të madhe studentësh. VETTINGU – Shefja e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, Genoveva Calavera,