01/10/2017

Policia spanjolle ka përdorur plumba gome kundër njerëzve që protestonin ndaj ndërhyrjes së agjentëve kundër votimit në Kataloni. Në rrjetet sociale, po xhirojnë shumë pamje që e vërtetojnë këtë gjë. Një studiues i Princeton, Jordi Graupera, ka postuar një video në të cilën një anëtar i Gardës Civile gjuan mbi

Turmat dhe përplasje me policinë kanë ndodhur para disa vendvotimeve për referendumin në Katalonjë, veçanërisht kur votuesit refuzuan të lejojnë njerëzit e Gardës Civile të hyjnë në qendrat e votimit. Disa njerëz, në Girona dhe në Barcelonë, janë vendosur para hyrjeve ose janë shtrirë në tokë duke iu kundërvënë përmes

Testet e bazuar në iluzionet optike ngatërruese janë shumë popullorë këto kohë. Përdoruesve të internetit u pëlqejnë, ndërsa psikologët i përdorin si teste për punën e tyre. Eshtë shumë e rëndësishme t’i kushtosh vëmendje imazhit të parë që shihni, sepse pas pak do të vëreni edhe imazhe të tjera. Ndonëse

Gjithmonë e lexojmë horoskopin apo karakteristikat e shenjave tona por rralë herë na tregojnë se cilët janë anët tona të errëta. Por juve jua sjell intv.al Dashi: Mund të bëhen shumë fëmijë (të papjekur) sidomos gjatë një diskutimi me dikë tjetër Demi: Duan të bëjnë gjithçka sipas mënyrës së tyre,

Avokatja e të drejtave të njeriut, Amal Clooney është një nga pretendentët e çmimit Nobel për paqen, për 2017-ën, një reflektim ky për punën e saj me minoritetin e persekutuar Jazid, në Lindjen e mesme. Clooney ka përfaqësuar një grua jazide, që ishte përdhunuar dhe torturuar nga Shteti Islamik, që

Një tregim deri tani i panjohur i Heminguejit fëmijë, ka dalë në dritë nga furia e uraganit Irma në Florida: tërbimi i natyrës, që ka kursyer shtëpinë-muze të shkrimtarit dhe pasardhësit e maçokëve të tij me gjashtë gishta, ka mundësuar edhe gjetjen e një dorëshkrimi, sigurisht i panjohur më parë,