Home»Horizonti.al»Komplote»Misteri: Çfarë ndodhi në të vërtetë me Amelia Earhart?

Misteri: Çfarë ndodhi në të vërtetë me Amelia Earhart?

Aviatorja e famshme, Amelia Earhart u zhduk së ​​bashku me navigatorin Fred Noonan gjatë një përpjekjeje të nisur për të fluturuar rreth botës në vitin 1937. Ende nuk ka dëshmi konkrete se çfarë ka ndodhur.

Teoritë për fatin e saj përfshinin atë që aeroplani i Earhart u detyrua nga japonezët të ulet pranë Ishujve Marshall. Një tjetër është se Earhart u kthye fshehurazi në Shtetet e Bashkuara dhe qeveria i dha asaj një identitet të ri.

Earhart ishte në segmentin e fundit të rrugës së saj përreth globit, duke fluturuar nga Lae, Papua New Guinea, me një destinacion 2,500 milje larg në mes të Oqeanit Paqësor. Nëse avioni i saj u rrëzua në ujërat për shkak të dështimit të rifurnizimit në ishullin Howland, mbetjet e saj dhe avionit ka gjasa të ndodhen 17,500 metra nën sipërfaqen e oqeanit.

Vetëm në vitet e fundit ka qenë e mundur të eksplorohen ato thellësi me automjete nënujore. Ekspeditat që skanojnë dyshemenë e oqeanit kanë ofruar dëshmi të ndryshme në dy vitet e fundit se aeroplani i Earhart mund të jetë pranë ishullit Nikumaroro në Paqësorin e Jugut. / Bota.al

Komentoni

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *