23/09/2017

Timur, i njohur edhe si Amir Timur dhe Tamerlane, ishte një pushtues turko-mongol i shekullit të 15-të. Timuri themeloi Perandorinë Timuride në Persi dhe Azinë Qendrore, si sundimtari i saj i parë. Më 19 qershor 1941, tre antropologë sovjetikë e zhvarrosën në varrin e tij për të shqyrtuar eshtrat e

Ndërsa kriza e referendumit të pavarësisë së Katalonjës thellohet, zyrtarët e BE-së po qëndrojnë gojëmbyllur, edhe pse diplomatët privatisht shprehin shqetësim serioz në një situatë që e konsiderojnë një sfidë ndaj vlerave thelbësore evropiane. Planet e qeverisë katalanase për të mbajtur një votim më 1 tetor, në kundërshtim me urdhërin

Mijëra fshatarë në ishullin turistik indonezian të Balit po strehohen mes frikës se mali Agung do të shpërthejë, për herë të parë në më shumë se gjysmë shekulli. Autoritetet kanë ngritur statusin e alarmit të vullkanit në nivelin më të lartë të premten, pas një “rritje të jashtëzakonshme” në aktivitetin

Agjencia e lajmeve e Kinës, Xinhua Neës ka bërë të ditur se një tërmet 3.4 ballë është ndjerë në Korenë e Veriut. Gjasat janë që tërmeti të jetë pasojë e një shpërthimi. Vijon…

Një student amerikan kaloi pothuajse tre ditë i bllokuar brenda një shpelle pasi u la prapa në një udhëtim të organizuar prej universitetit. Lukas Cavar, 19 vjeç, ishte duke vizituar shpellën Sullivan në jug të Indianës, me Klubin e Shpellave të Universitetit të Indianas të dielën. Ai u nda nga

Punëtorët kanë hequr një ilustrim të një arme të përdorur nga ushtria gjermane gjatë Luftës së Dytë Botërore, nga një monument i ri që nderon Mikhail Kalashnikovin, shpikësin rus të automatikut AK-47, tre ditë pas zbulimit të statujës në Moskë. Skulptori Salavat Scherbakov pranoi gabimin të premten pasi vendasit e