22/09/2017

Nëndetësja Veliky Novgorod  e Flotës së Detit të Zi, e përfshirë në njësinë detare ruse të vendosur aktualisht në Detin Mesdhe, ka lëshuar raketa Kalibr, duke goditur strukturat terroriste në Siri, tha Ministria e Mbrojtjes në një deklaratë. Ndër objektivat e goditura, “pikat e mbështetjes, fortifikimet, milicitë Nusra, automjetet e

Kina ka zbuluar trenin më të shpejtë të pasagjerëve në botë, i cili do të udhëtojë deri në 350 kilometra në orë, duke e reduktuar në 30 minuta kohën e udhëtimit nga kryeqyteti kinez, Pekin, në Shangai. Shërbimi i ri, i quajtur Fuxing, nisi  në Pekin të enjten. Megjithë kohën

Koreja e Veriut thotë se mund të testojë një bombë me hidrogjen mbi Oqeanin Paqësor, pasi Presidenti i SHBA, Donald Trump kërcënoi të shkatërronte vendin, udhëheqësi i të cilit u përgjigj duke premtuar se do ta bënte Trumpin “e çrregulluar mendërisht” që të paguante shtrenjtë për kërcënimet e tij. Duke

Bomba izraelite kanë goditur pranë aeroportit ndërkombëtar të Damaskut në Siri, pasi avionët luftarakë vunë në shënjestër vendet e magazinimit të arsenalit për grupin e armatosur libanez Hezbollah, sipas një grupi monitorimi. Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut me bazë në Mbretërinë e Bashkuar tha të premten se sulmet

  Kundërshtarëve politikë iu konfiskuan pasuritë e tundshme që përfshinin paratë, monedhat e çmueshme prej ari dhe argjendi, stolitë, mallrat dhe pasuritë e patundshme ku bënin pjesë tokat e pronarëve të mëdhenj e të mesëm, shtëpitë, fabrikat, që u morën nga shteti. Kundërshtarët politikë ishin të një spektri të gjerë

Nga Roger Cohen Pas gati një dekade në Greqi, David Horner, president i Kolegjit Amerikan të Greqisë, i ka parë të gjitha: zemërim kundër amerikanëve nën Xhorxh W. Bush, afër përkuljes nën Barak Obamën dhe pa asnjë druajtje tani që Donald Trump është president. “Ne kemi shkuar në mënyrë të